Ballmer: Windows 7 Starter naprawi nasz błąd z XP

Ballmer: Windows 7 Starter naprawi nasz błąd z XP
Źródło zdjęć: © Windows

11.08.2009 13:00, aktual.: 11.08.2009 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Steve Ballmer potwierdził, że w październiku do sprzedaży trafi Windows 7 Starter, ograniczona wersja Windows 7 przeznaczona na netbooki. CEO Microsoftu twierdzi, że OS pomoże firmie naprawić błąd, który ta popełniła obniżając cenę licencji Windows XP Home. Kilkuletni system zaczął bowiem notować niesamowity wzrost sprzedaży wiążący się z dynamicznym rozwojem rynku netbooków

Starter to edycja Windows 7 przygotowana specjalnie z myślą o netbookach. Okrojona wersja OS budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów. Głównym powodem dyskusji jest przede wszystkim zapowiedź wprowadzenia sztucznego ograniczenia do maksymalnie trzech uruchomionych jednocześnie aplikacji. Choć Microsoft ostatecznie wycofał się z tego pomysłu, to wiele osób wciąż patrzy na Starter ze sporym dystansem.

Obraz
© (fot. AFP)

W sprawie Windows 7 Starter wypowiedział się sam Steve Ballmer, który podał kilka szczegółowych informacji o koncepcji publikacji i sprzedaży tej specyficznej wersji systemu Windows.

Ballmer potwierdził, że Windows 7 Starter będzie dostępne jedynie dla odbiorców OEM takich jak Acer, ASUS, Dell, HP czy Toshiba. System nie zostanie wprowadzony do sprzedaży na rynek konsumencki czy typowo biznesowy.

Licencja Windows 7 Starter ma szczegółowo określać urządzenie rozumiane jako "netbook". Ballmer powiedział podczas spotkania na Wall Street: "według naszej licencji, netbook musi cechować się przede wszystkim bardzo małym ekranem. Dalej oznacza to konieczność zastosowania niewielkiej klawiatury, użycia odpowiedniego procesora, itd.".

Choć doniesienia o wprowadzeniu szczegółowych limitów na konfigurację sprzętu z Windows 7 Starter nie są nowością, to dopiero teraz koncepcja ta została potwierdzona przez najwyższych przedstawicieli Microsoftu.

Ballmer bardzo szeroko omówił plan biznesowy dla Windows 7 Starter: "Dziś w cenie netbooka otrzymujecie system Windows XP. Po premierze Windows 7 wszyscy OEM będą mogli sprzedawać urządzenia z XP za pewną kwotę. Jednocześnie jednak umożliwimy im sprzedaż netbooków z Windows 7 Starter Edition troszkę drożej, a następnie urządzeń z Windows 7 Home Edition czy Windows 7 Professional za jeszcze większą kwotę" - powiedział CEO Microsoftu. "Naszym celem musi być nie tylko sprzedanie klientowi najtańszej wersji systemu, ale przede wszystkim zaprezentowanie droższych możliwości i korzyści, które płyną z takiego wyboru" - dodał Ballmer.

W ubiegłym miesiącu, gdy opublikowane zostały przychody Microsoftu za ostatni rok fiskalny, okazało się, że dywizja Windows straciła aż 29. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Analizy firmowe wykazały, że głównym powodem spadku przychodów była zwiększona sprzedaż netbooków oraz zahamowanie popytu na rynku komputerów klasy PC.

Według Ballmera, Microsoft obniżając cenę licencji Windows XP Home, popełnił strategiczny błąd biznesowy. Windows XP szybko zdominował bowiem wzrastający rynek netbooków. W efekcie, decyzja przyniosła korzyść nie producentowi oprogramowania, ale głownie firmom sprzedającym netbooki. Teraz Gigant z Redmond chce naprawić błąd i sprzedać przyszłym nabywcom ultra-mobilnych urządzeń Windows 7 Starter.

Microsoft jednocześnie zapowiedział, że będzie kontynuować sprzedaż Windows XP Home dla twórców sprzętu przez około rok od premiery Windows 7.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)