Trwa ładowanie...
d3iov3u

Bakterie są groźniejsze niż zwykle. Na niektóre nie pomoże żaden antybiotyk

W Stanach Zjednoczonych odkryto bakterie, które potrafią się uodpornić na antybiotyki ostatniej szansy. Wszystko wskazuje na to, że trafiły tam z Chin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na niektóre bakterie nie pomogą żadne znane antybiotyki
Na niektóre bakterie nie pomogą żadne znane antybiotyki (Wikimedia Commons CC BY)
d3iov3u

Niewykluczone, że wkrótce konieczne będzie przyspieszenie prac nad skutecznymi antybiotykami na powszechnie znane choroby. Jak informuje serwis Geek Week, u jednego z pacjentów w USA znaleziono bakterię z genem, który w praktyce uodparnia ją na jakiekolwiek znane antybiotyki, czyli tak zwane "leki ostatniej szansy".

W tym przypadku chodzi o gen mcr-3.1, który potrafi uodpornić bakterie na kolistynę. Może w ten sposób zmodyfikować na przykład Salmonellę, w praktyce uniemożliwiając zwalczenie jej znanymi antybiotykami.

Jednym z zagrożeń jest Salmonella Getty Images
Jednym z zagrożeń jest Salmonella

Jak wspomina Geek Week, opisywany gen nie jest nowością – po raz pierwszy wykryto go kilka lat temu w Chinach. Od tamtego czasu trafił już do 30 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Został tu odkryty podczas rutynowych kontroli w południowo-wschodniej części kraju.

Te badania miały miejsce już kilka lat temu. Opisywany gen znaleziono u pacjenta, który był zakażony Salmonellą i wcześniej znajdował się na terenie Chin. Od tamtego czasu gen mógł się swobodnie rozprzestrzeniać, a warto dodać, że może się on przekształcić także w trudniejszą do zwalczenia bakterię E.coli. Dziś jego obszar występowania może być większy, a w konsekwencji więcej osób może być bezpośrednio narażonych na infekcję.

d3iov3u

Podziel się opinią

Share

d3iov3u

d3iov3u
Więcej tematów