Bądź bezpieczny w sieci: 10 prostych porad

Bądź bezpieczny w sieci: 10 prostych porad

Bądź bezpieczny w sieci: 10 prostych porad
Źródło zdjęć: © Gizmodo
08.11.2012 13:21, aktualizacja: 08.11.2012 14:02

Jeżeli jesteś z pokolenia Generacji Y, utrzymywanie kontaktów ze znajomymi jest nieodłączną częścią Twojego codziennego życia. Jednak czy podczas gdy publikujesz posty na Twitterze, NK czy Facebooku, zapraszasz znajomych lub szukasz czegoś w Google, dbasz jednocześnie o swoje bezpieczeństwo online?

Według najnowszego badania ZoneAlarm, w którym udział wzięło 124. ankietowanych, większość badanych z Generacji Y* odkłada bezpieczeństwo w Internecie na dalszy plan. Tylko 31% ankietowanych z Generacji Y uznało bezpieczeństwo jako najważniejszy element, nad którym się zastanawiają, gdy podejmują decyzję odnośnie zmian na ich komputerze. Generacja Y wydaje się przedkładać dobrą zabawę i aspekty społecznościowe nad bezpieczeństwo. Jednak połowa z badanych (50%) przyznała, że doświadczyła problemów dotyczących bezpieczeństwa swojego komputera w okresie ostatnich dwóch lat.

Ankieta wykazała, że Generacja Y naraża siebie –. i wszystkich, z którymi się komunikuje – na ataki online. Jeśli zastanowić się nad rosnącą liczbą cyberprzestępstw w naszym społeczeństwie, które jest „zawsze online”, nie zaszkodzi być o krok wprzód w dziedzinie bezpieczeństwa.

Oto 1. porad, które pomogą uniknąć zagrożeń:

  1. Zacząć od podstaw. Regularne aktualizacje systemu są jednym z najprostszych, a jednocześnie najważniejszych sposobów na ochronę komputera. Najnowsze oprogramowanie umożliwia lepsze działanie systemu i zabezpiecza go przed atakami wykorzystującymi słabe punkty wykryte w poprzednich wersjach. Warto upewnić się, czy system jest skonfigurowany do automatycznego pobierania najnowszych aktualizacji bezpieczeństwa. Należy również pamiętać o zrestartowaniu systemu tuż po instalacji nowych łatek.
  1. *Nie bądź radosnym klikaczem. *Czy wiesz, że każdego dnia Google wykrywa 950. złośliwych stron? Statystyki te obejmują zarówno zaufane strony, na które dokonano włamań, jak i te zaprojektowane specjalnie w celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Aby być bezpiecznym, należy zwracać uwagę na linki, na które się klika. Pamiętaj, aby przed kliknięciem przytrzymać chwilę kursor myszy na linku, żeby móc odczytać pełny adres docelowy. Powinno się również brać do serca ostrzeżenia wyświetlane przez przeglądarki internetowe. Nie zapominaj o regularnych aktualizacjach firewalla i programu antywirusowego – powinny być one zawsze aktywne.
  1. Zwracaj uwagę na najnowsze zmiany w portalach społecznościowych. Na przykład Facebook niedawno zmienił domyślny adres dla użytkowników na @facebook.com. Oznacza to, że nowa grupa pracowników marketingu i spamerów będzie mogła wysyłać Ci wiadomości jeszcze łatwiej, niż dotychczas. Nieważne, czy „Lubisz to!”. (czy nie lubisz), zadbaj o skonfigurowanie ustawień dotyczących prywatności i wystrzegaj się spamu i prób phishingu, gdyż facebookowy system wiadomości jest teraz otwarty.
  1. Hasła, hasła, hasła. Wymyślaj silne hasła dla wszystkich kont internetowych. Powinny zwierać litery, cyfry i symbole. Dłuższe hasła są bezpieczniejsze i trudniejsze do złamania. Korzystaj z różnych i unikalnych haseł w przypadku ważnych stron, takich jak główny email lub konta bankowe. Staraj się nie wykorzystywać tych samych haseł na wielu stronach. Jeżeli hasło zostanie złamane na jednej ze stron, za jego pomocą haker będzie miał możliwość zalogowania się do innych.
  1. Gracze – nie wyłączajcie swoich programów antywirusowych. Jeżeli jesteś poważnym graczem online, nigdy nie wyłączaj programu antywirusowego na czas grania w swoje ulubione Diablo III lub inny tytuł. Owszem, szybkie połączenie i minimalizacja wszystkiego, co może przeszkodzić jest bardzo ważne, jednak nie kosztem bezpieczeństwa. Poszukaj w programie antywirusowym opcji „Game Mode”. Dzięki temu ustawieniu nie będziesz otrzymywał żadnych powiadomień w trakcie rozgrywki, a jednocześnie pozostaniesz bezpieczny.
  1. Zabezpieczaj się przed P2P i pirackim oprogramowaniem. Najlepiej jest po prostu nie korzystać ze stron P2. i nie ściągać pirackich kopii. Lepiej zamiast tego ściągnąć pliki od oryginalnego producenta. Jednak jeśli wciąż decydujesz się na ryzyko, warto przynajmniej przedsięwziąć podstawowe środki ostrożności, jak chociażby czytanie komentarzy użytkowników przed pobraniem pliku. Pamiętaj, że wiele obecnie popularnych stron P2P oferuje całkiem dokładny system oceniania, który może dać Ci pogląd na to, jak ściągnięte pliki sprawdziły się u innych użytkowników.
  1. *Strzeż się ataków z wykorzystaniem inżynierii społecznej. *Cybeprzestępcy codziennie przeczesują portale społecznościowe aby uzyskać jak najwięcej informacji na Twój temat. Następnie wykorzystują zdobyte dane i przesyłają do Ciebie bardzo spersonalizowane maile, podszywając się pod Twojego szefa, przyjaciela lub kogoś z rodziny. Czy zamieściłeś właśnie post na Facebooku, w którym opisałeś swoje ulubione miejsce do spędzania urlopu? Czy zaraz po tym otrzymałeś wiadomość email od swojego współpracownika na temat najciekawszych letnich wycieczek i prośbą o link do ostatniego artykułu? Bądź ostrożny. I zawsze uważaj, o czym piszesz w Internecie –. ujawnianie zbyt wielu informacji, takich jak drugie imię, imiona swoich zwierząt itp. może wystarczyć do tego, by zostać zaatakowanym przez hakera.
  1. Ostrożnie dobieraj znajomych. Nie ma nic złego w tworzeniu sieci znajomych za pośrednictwem Facebooka lub innych portal społecznościowych. Jeżeli jednak nie poświęcasz dostatecznej uwagi na to, kogo przyjmujesz do kręgu znajomych, to narażasz się na niebezpieczeństwo. Gdy otrzymasz zaproszenie do znajomości od kogoś, z kim nie rozmawiałeś od lat lub od kogoś, kogo nie znasz, to bardzo możliwe, że społecznościowy bot chce dostać się do sieci Twoich znajomych. Takie boty mogą bazować na zaufaniu, jakie zbudowałeś na Facebooku i Twitterze i wysyłać wiadomości lub powiadomienia do Twojego kręgu znajomych –. wykorzystując Twoje prywatne dane do zachwalania produktów i rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania na inne komputery.
  1. Uważaj, gdy ściągasz filmy. Filmy dostępne online zrobiły prawdziwą furorę –. szczególnie wśród Generacji Y, która ogląda je znacznie częściej niż inne grupy. Bądź ostrożny, gdy ściągasz filmy, gdyż takie działania mogą być świetną drogą do pobrania wirusa. Jeżeli Twój odtwarzacz video nie ma zainstalowanych najnowszych aktualizacji, pobierz je bezpośrednio z zaufanego źródła. Jeżeli chcesz obejrzeć film, nigdy nie instaluj oprogramowania ze stron służących do dzielenia się plikami. Pamiętaj również, że sam plik video nigdy nie powinien wymagać uruchomienia pliku wykonywalnego (.exe).
  1. Rozważnie korzystaj z hotspotów Wi-Fi. Większość osób jest zachwycona, gdy może skorzystać z darmowych hotspotów Wi-Fi. Jednak przed połączeniem się pamiętaj, aby sprawdzić czy nazwa sieci Wi-Fi (SSID) pochodzi od zaufanego dostawcy. Nie łącz się do przypadkowych, niezabezpieczonych sieci –. to znacznie zwiększa ryzyko. Jeżeli masz możliwość, korzystaj z Wirtualnych Sieci Prywatnych (Virtual Private Network – VPN). VPN umożliwia przekierowanie całego ruchu generowanego przez Twój komputer do oddzielnej, bezpiecznej, prywatnej sieci, nawet jeżeli jesteś podłączony do sieci publicznej. Ogólnie dostępnych jest kilka takich usług. Możesz nawet pokusić się o aplikację Hotspot Shield, która automatycznie stworzy dla Ciebie VPN.

Bycie czujnym to już dobry początek. Jednak to wciąż za mało. Cyberkryminaliści są coraz bardziej twórczy, a atakom online nie ma końca. Cokolwiek nie robisz, ważne jest by zachować podstawowe środki ostrożności wymienione w powyższych punktach i upewnić się, że na Twoim komputerze działa przynajmniej antywirus i dwukierunkowy firewall. Nie wierz w to, że bezpieczeństwo nie ma sensu –. niezależnie od tego, ile masz lat. Unikniesz nie tylko bycia częścią kolejnych statystyk, ale odegrasz również ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa Twojej sieci społecznościowej w Internecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)