Badanie: Twitter ma zły wpływ na naszą pamięć

Badanie: Twitter ma zły wpływ na naszą pamięć

Badanie: Twitter ma zły wpływ na naszą pamięć
08.09.2009 23:00, aktualizacja: 09.09.2009 11:46

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Tracy Alloway z Uniwersytetu w Stirling przeprowadziła badania mające na celu wyjaśnienie wpływu gier i różnych serwisów (takich jak Twitter, YouTube i Facebook) na tzw. "pamięć roboczą". Wynika z nich m.in, że mikroblogowanie wpływa na nią niekorzystnie, natomiast korzystanie z Facebooka wprost przeciwnie.

"Pamięć robocza" to część pamięci krótkotrwałej, która nie tylko przechowuje informacje lecz pozwala także na ich przetwarzanie, nadzorowanie i koordynację. Zdaniem prowadzącej badania dr Tracy Alloway (objęto nimi dzieci w wieku 11-1. lat) ma ona dla rozwoju człowieka większe znaczenie niż wysokość współczynnika IQ (Iloraz inteligencji).
ZŁE - Twitter, Youtube i pisanie SMS-ów

"_ Podczas korzystania z serwisu Twitter otrzymujesz niekończący się strumień informacji. Są one jednak bardzo zwięzłe i nie masz potrzeby ich przetwarzania. Spada Twoja koncentracja i mniej angażujesz mózg _" - tłumaczy dr Alloway.

Badaczka twierdzi, że niekorzystny wpływ na naszą pamięć ma również korzystanie z serwisów takich jak YouTube oraz pisanie wiadomości SMS.

DOBRE - Facebook, strategiczne gry wideo i Sudoku

Zdaniem dr Alloway pozytywny wpływ na "pamięć roboczą" mają gry wideo, w których występują elementy strategii oraz zabawa z łamigłówkami sudoku. Ponadto pani psycholog twierdzi, że podobne efekty otrzymamy kontaktując się ze znajomymi osobami za pośrednictwem serwisu Facebook.

ADHD i IQ

Dr Alloway stwierdziła też, że częste oglądanie telewizji w przypadku dzieci powiązane jest z występowaniem u nich zespołu ADHD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli Zespół nadpobudliwości psychoruchowej ), natomiast intensywne pisanie SMS-ów może mieć niekorzystny wpływ na ich iloraz inteligencji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)