WP

Awaria systemów rządowych. Rzecznik prasowy uspokaja

Awaria rządowych systemów trwa od rana. Nie działają portale rządowe jak CEPIK czy ePuap. Jak dowiedziało się WP Tech, sprawa jest analizowana, ale danym użytkowników nie zagraża wyciek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do awarii serwisów odniosło się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Do awarii serwisów odniosło się już Ministerstwo Cyfryzacji. (East News, Fot: MARIUSZ GACZYNSKI)
WP

O 8 rano doszło do dużej awarii rządowych systemów.

- Dziś około godziny ósmej rano wystąpiła ogólnopolska awaria systemów, na których utrzymywane są rejestry państwowe. Oznacza to w praktyce, że nie działają takie systemy jak CEPIK, System Rejestrów Państwowych, platforma ePuap, a także niektóre strony internetowe, jak obywatel.gov.pl, epuap.gov.pl czy cepik.gov.pl – potwierdził w rozmowie z WP Tech Igor Ryciak, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyki.

- Prowadzimy intensywne prace mające wyeliminować tę awarię. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie podać przewidywanego terminu zakończenia prac nad awarią. Trwa diagnoza, co właściwie się stało. Mamy pewne hipotezy, ale o szczegółach powiemy, kiedy będziemy mieć pewność, co byłą przyczyną awarii. Mogę zapewnić, że gromadzone w systemach dane są w tej chwili całkowicie bezpieczne - podkreślił.

WP

Niedostępność tych serwisów oznacza, że nie będzie możliwe zgłoszenie narodzin dziecka, nie zarejestrujemy samochodu czy nie dokonamy wymiany dowodu osobistego. Awaria nie objęła innych serwisów, między innymi elektronicznej wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego.

O komentarz poprosiliśmy również Ministerstwo Cyfryzacji.

- Pracuje sztab kryzysowy, który koncentruje się na przywróceniu działania systemów. Na chwilę obecną nie mamy informacji, co jest przyczyną awarii - odpowiedział WP Tech Karol Manys, rzecznik instytucji.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP