Trwa ładowanie...
ycipk-356olb
Informacja prasowa
Wiadomości

Autonomiczny autobus pojedzie w Rzeszowie

5 lipca w Rzeszowie Exatel podpisał list intencyjny na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Pierwszym projektem będzie inteligentny autobus, który pojedzie bez kierowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Potrzebną infrastrukturę 5G zbuduje firma Exatel
Potrzebną infrastrukturę 5G zbuduje firma Exatel (Shutterstock.com)
ycipk-356olb

List intencyjny dotyczył pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G. W celu jej budowy Rzeszów porozumiał się z firmą Fibrain specjalizującą się w budowie infrastruktury sieciowej oraz z EXATEL – jednym z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych i dostawcą zaawansowanych usług cyberbezpieczeństwa. Rzeszowskie 5G już od początku będzie składało się z kilku ciekawych projektów.

Autonomiczny autobus w Rzeszowie

Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything).

Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.

ycipk-356olb

Autobus to początek. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.

– Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G - mówi Dr h. c. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

- Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej - mówi Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL. - W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych. Te wymagane parametry zagwarantuje, oprócz samych elementów składowych standardu 5G, infrastruktura dostępowa składająca się ze stacji bazowych typu „zero site”, czyli zintegrowanych z infrastrukturą miasta – latarniami, słupami energetycznymi czy studzienkami kanalizacyjnymi.

- To będzie przełomowa instalacja w wyjątkowym mieście. Rozpoczynamy przygotowania do praktycznego wdrożenia 5G - Rafał Magryś, wiceprezes EXATEL. - Już dwa lata temu testowaliśmy w Warszawie, w jednym z centrów handlowych działalnie technologii 5G w praktyce. Dziś nadszedł czas na konkretne działania. Chcemy, żeby Polska była liderem innowacyjności i tworzyła własne rozwiązania oraz technologie. Współpracujemy z największymi producentami zaawansowanych technologii na świecie, jednak nie zapominamy o własnych badaniach, rozwoju i wykorzystaniu ich w praktyce. Współpraca z władzami Rzeszowa będzie praktycznym wykorzystaniem naszej wiedzy i kompetencji. Cieszymy się, że możemy swoimi działaniami wspierać rozwój Podkarpacia.

ycipk-356olb

- 5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów - Marcin Słowik, Członek Zarządu FIBRAIN. -Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności. Ten ekosystem zrewolucjonizuj, nie tylko takie przyziemne sprawy jak administrację, czy podatki, ale przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia poprzez takie usługi jak e-zdrowie oraz bezpieczeństwo życia, dzięki możliwości wyeliminowania człowieka z miejsc niebezpiecznych. Sieć 5G już dawno została okrzyknięta rewolucją, niektórzy porównują to nawet do wynalezienia czcionki przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku. Cieszę się, że pierwsza taka sieć w Polsce powstanie właśnie u nas w Rzeszowie - w stolicy innowacji.

5G nie jest kolejną generacją bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. 5G to całe spektrum zmian zachodzących w telekomunikacji i cyberprzestrzeni – to nowa technologia, to nowe możliwe zastosowania, to nowe funkcjonowanie użytkowników końcowych. Sieć 5G w Rzeszowie będzie jedną z pierwszych sieci w Polsce, gdzie będziemy zajmować się całym spektrum, a nie poszczególnymi elementami jej funkcjonowania.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-356olb

ycipk-356olb
ycipk-356olb