Koniec ze śmiertelnymi wypadkami? Kopalnie bez górników coraz bliżej
Jastrzębska Spółka Węglowa chce zmodernizować polskie górnictwo. W ich kopalniach udział człowieka już niebawem zostanie w znaczący sposób ograniczony. Ma być taniej, ale przede wszystkim bezpieczniej.
O zapowiedziach powstania inteligentnych kopalni pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Teraz to już nie są słowa, a czyny. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza nabyć kompletnie autonomiczny kompleks ścianowy - czytamy na portalu wnp.pl.
Sprawi on, że możliwe stanie się wydobywanie węgla bez udziału górników w ścianie. Nowoczesne rozwiązania mają być wykorzystane w kopalni Pniówek. Cel jest prosty - chodzi o to, aby człowiek miał jak najmniejszy udział w pracach w trudnych i niebezpiecznych warunkach.
"Inteligentna kopalnia" może wydawać się dziwolągiem, ale technologia wkracza również pod ziemię. W kopalniach spółki JSW zostało położonych prawie 200 km światłowodów.
Zobacz też: Jedyny w Polsce reaktor jądrowy. Byliśmy w środku
- Te światłowody pozwolą nam na czerpanie dużych ilości danych ze wszystkich urządzeń, zarówno kombajnów, jak i obudów - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Daniel Ozon. - Powołaliśmy centrum zaawansowanej analityki danych. Jest kilkanaście osób, które śledzą dane, analizują je i wyciągają wnioski - dodaje.
Jakich technologii możemy się jeszcze w kopalniach spodziewać? Np. elektrycznych pojazdów. Ich zalety to możliwość ładowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem metanu, brak emisji spalin i to, że nie podwyższają temperatury pod ziemią. Bez wątpienia wpłynie to na komfort pracy górników.
Z punktu widzenia ich zdrowia i bezpieczeństwa autonomiczne rozwiązania w kopalniach to na pewno dobra wiadomość. Pytanie jednak, czy wprowadzenie maszyn pod ziemię nie zabierze tym ludziom pracy.
- Mamy duży sektor wydobywczy, który mimo redukcji zatrudnienia nadal bezpośrednio daje pracę 80-ciu tysiącom osób - tak Oskar Kulik, specjalista ds. polityki klimatyczno-energetycznej w WWF Polska, tłumaczył w rozmowie z WP Tech przyczyny stawiania w Polsce na węgiel.