Automatyka budynkowa i inteligentne domy na konferencji w Krakowie
O tym, jak budować i wyposażać domy, żeby były przyjazne dla mieszkańców i
środowiska będą rozmawiać uczestnicy kongresu inteligentnego budownictwa. Kongres odbędzie się w
dniach 16-18 października w Krakowie.
20.09.2013 09:24
Celem Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Technologii Inteligentnego Budownictwa i Zarządzania Multimediami (IBTMM) jest promocja budownictwa przyjaznego dla użytkownika oraz dla środowiska - zapowiadają organizatorzy.
Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie prof. Jerzy Mikulik z Akademii Górniczo-Hutniczej, która jest jednym z organizatorów kongresu, złożą się nań trzy oddzielne konferencje. Pierwsza z nich - Kongres Systemów Inteligentnego Budownictwa (InBuS) poświęcona jest systemom automatycznego sterowania urządzeniami wewnątrz i na zewnątrz w tzw. "inteligentnym budynku".
Profesor wyjaśnił, że jest wiele definicji "inteligentnego budynku", ale na ogół uważa się, że jest to budynek, którego wnętrze i otoczenie jest przyjazne dla jego użytkowników czy mieszkańców. Na ogół takimi budynkami są biurowce. Jak zaznaczył nazwa inteligentny budynek powstała ok. 198. r. i wtedy był to tylko "chwyt marketingowy", bo w praktyce takich budynków nie było. Obecnie można już mówić o budynkach przyjaznych dla środowiska, czyli takich, w których wykorzystuje się odnawialne źródła energii np. panele słoneczne, wiatraki czy pompy ciepła.
W budynku przyjaznym dla ludzi muszą funkcjonować systemy, które będą maksymalnie sprzyjać pracy, jak również odpoczynkowi. Dlatego ważny jest kształt budynku, jego położenie i otoczenie, ale również systemy automatycznego sterowania np. wentylacją, usługi, które można dostarczyć, np. sygnał telewizji satelitarnej czy internet - wyliczał Mikulik. Dodał, że wszystkie te systemy powinny ze sobą współdziałać tak, by minimalizować zużycie energii elektrycznej.
Dużą rolę odgrywają technologie budowlane i nowoczesne materiały - tym zagadnieniem poświęcona będzie druga konferencja (NBTAD), czyli Międzynarodowa Konferencja Nowych Technologii Budownictwa i Wystroju Wnętrz. Jak zauważył Mikulik, obecnie jest moda na budynki energooszczędne. Są one - co prawda - kilka procent droższe niż tradycyjne, ale za to koszty poniesione na etapie budowy szybko się zwracają.
Po raz pierwszy odbędzie się Konferencja Zintegrowanych Systemów Multimedialnych (IMSC). Są to m.in. przyszłe multimedia wielkopowierzchniowe, np. telewizja wyświetlana na ścianie, lub też możliwość uruchamiania dostępu do internetu za pomocą ruchu ręki czy głosu. Na tej części kongresu będą więc zaprezentowane systemy projekcyjne, nagłośnieniowe, wizualne, telemedycyny itp.
Nastąpi też rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Inteligentny Klucz. Ma on zwrócić uwagę na najlepsze projekty zastosowania inteligentnych technologii w budynkach. Do konkursu zgłoszono m.in. hotel, gmach zajezdni przekształcony w salę symfoniczną, szpital i budynek uniwersytetu.