Atakują Rosjan ich własną bronią. Ukraińcy używają zestawów Metys-M

Rosyjski zestaw przeciwpancerny w wersji Merys-M1; zdjęcie ilustracyjne
Rosyjski zestaw przeciwpancerny w wersji Merys-M1; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | mil.ru
Adam Gaafar

22.07.2022 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obrońcy ukraińscy używają broni przejętej od Rosjan. Jedną z nich jest system przeciwpancerny Metys-M , które są używane nie tylko zgodnie z pierwotnym przeznaczenie, ale także montowane na motocyklach.

9K115-2 Metys-M to nazwa rosyjskiego systemu przeciwpancernego. W jego skład wchodzą wyrzutnia 9P151 oraz przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) 9M131 Metys. Przyjrzymy się bliżej tej broni.

Ukraińcy używają rosyjskiego zestawu

Kompleks Metys-M został przyjęty przez armię rosyjską w 1992 roku. Miał on zastąpić w wojsku radzieckie systemy przeciwpancerne  9K115 Metys oraz 9K111 Fagot. Jak zauważa Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony,  jest to obiecująca broń, która potrafi niszczyć nowoczesne czołgi.

Rosyjski system ma zasięg 1,5 km, a jego masa to ok. 14 kg. Prędkość pocisku odpalanego z Metys-M wynosi 200 m/s. Za pomocą tej broni można przebić pancerz o grubości 800 mm we wszystkich istniejących typach pojazdów opancerzonych. Pocisk posiada tandemową głowicę kumulacyjną, ale można go wyposażyć również w głowicę termobaryczną do niszczenia umocnień.

Rakieta została zaopatrzona w półautomatyczny system sterowania. Zestaw jest wyposażony w celownik termowizyjny "Mulat-115", za pomocą którego możliwe jest wykrycie celu w odległości do 3,2 km i zidentyfikowanie go w odległości do 1,6 km. 

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie