Atak na polskich użytkowników Facebooka

Atak na polskich użytkowników Facebooka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

23.10.2012 13:06, aktual.: 23.10.2012 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje się szkodliwy program.

Treść wiadomości o temacie _ „Włamanie na Twoje konto Facebook” _ docierającej do użytkowników internetu ze sfałszowanego adresu _ noreply@facebook.com _ (w rzeczywistości wiadomości wysyłane są z innych adresów, które nie znajdują się w domenie @facebook.com) wygląda następująco (zachowano pisownię oryginalną; odsyłacz do strony WWW został celowo zamazany):

_ "Drogi Użytkowniku! Ktoś próbował przejąć Twoje konto w serwisie Facebook. Aby temu zapobiec wygenerowaliśmy nowe hasło do Twojego konta. Udaj się pod Adres http://www.!!!zamazany_link!!!.tk/ Aby w pełni bezpiecznie odzyskać swoje konto Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie. Z Poważaniem Facebook Group" _

Znajdujący się w wiadomości odsyłacz prowadzi do strony, której odwiedzenie może doprowadzić do infekcji komputera koniem trojańskim. Należy mieć świadomość tego, że spamerzy mogą kontynuować atak i przygotować kolejną partię wiadomości e-mail z nowym odsyłaczem, a nawet z wykorzystaniem wizerunku innej firmy.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Należy podkreślić, że serwis Facebook nie ma nic wspólnego z wysyłaniem wiadomości e-mail docierających do użytkowników w ramach omawianego ataku spamowego. Cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek firmy, aby zwiększyć zasięg swojego mailingu.

Kaspersky Lab Polska przypomina wszystkim użytkownikom internetu, że należy traktować z ograniczonym zaufaniem wiadomości e-mail zawierające odsyłacze. W razie najmniejszych choćby wątpliwości co do legalności wiadomości, najlepiej potwierdzić jej pochodzenie u źródła. Należy także pamiętać, by nie klikać żadnych odsyłaczy w podejrzanych wiadomościach e-mail, ani w ostrzeżeniach o nowych zagrożeniach, które zawierają pełne linki do zainfekowanych zasobów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)