Trwa ładowanie...
dxxzpnk

Astronomowie znaleźli superziemię. Nie róbmy sobie nadziei

Astronomowie znaleźli "superziemię", która jest prawie tak stara, jak sam wszechświat. Niestety życie na tej planecie do miłych, by nie należało.
Share
Ilustracja planety pozasłonecznej
Ilustracja planety pozasłonecznejŹródło: Getty Images
dxxzpnk

TOI-561 b to superziemia, która krąży wokół gwiazdy oddalonej od nas o 250 mln lat świetlnych. Jest 1,5 raza większa od Ziemi, a dzień na niej trwa 10,5 godziny. Jednak to, co jest najciekawsze w planecie to jej wiek. Astronomowie ocenili, że system gwiezdny, w którym znajduje się planeta, powstał 10 mld lat temu, czyli niewiele później niż sam wszechświat.

Według najnowszych wyliczeń matematyków i astronomów przyjmuje się, że wiek wszechświata to około 14 mld lat. Dla porównania nasz Układ Słoneczny i Ziemia powstały "zaledwie" 4,5 mld lat temu.

dxxzpnk

Układ gwiezdny TOI-561 i jego trzy planety (TOI-561 b, TOI-561 c i TOI-561 d) został odkryty w ramach misji TESS. Jest to kosmiczny teleskop znajdujący się na orbicie okołoziemskiej, którego zadaniem jest obserwacja odległych gwiazd i szukanie momentów, w których "mrugają". Mrugnięcia, czyli chwilowe zmniejszenia mocy świecenia gwiazd oznaczają, że na ich tle przesuwają się planety. W ten sposób NASAszuka planet pozasłonecznych, na których mogą istnieć warunku do podtrzymania życia.

Zobacz: Niezwykła galaktyka NGC 613. Nowe zdjęcia z teleskopu Hubble'a [wideo]

TOI-561 b jest określana jako superziemia, czyli skalista planeta o rozmiarze większym od Ziemi. Jednak ze względu na bliskość do jej gwiazdy warunki do życia tam się nie pojawiły. Temperatura na planecie wynosi ponad 2200 stopni Celsjusza, a na stronie stale oświetlonej przez gwiazdę szaleje ocean magmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxxzpnk

Podziel się opinią

Share
dxxzpnk
dxxzpnk
Więcej tematów