Astronomia może zniknąć z listy dyscyplin naukowych. Polskie Towarzystwo Astronomiczne apeluje do ministra

Astronomia może zniknąć z listy dyscyplin naukowych. Polskie Towarzystwo Astronomiczne apeluje do ministra
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Arkadiusz Stando

30.08.2018 15:04, aktual.: 30.08.2018 15:22

Polskie Towarzystwo Astronomiczne apeluje do ministra Jarosława Gowina, o nieusuwanie astronomii z listy dyscyplin naukowych. Astronomowie twierdzą, że najnowszy projekt rozporządzenia z dnia 31 lipca 2018 roku dotyczący podziału dyscyplin naukowych nie przewiduje Astronomii jako dyscypliny naukowej.

Jak czytamy na stronie PTA, astronomowie zwrócili się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: "Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje.(...) To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia.

Dowodem jest statystyka prowadzona w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach.

W imieniu całej polskiej społeczności astronomicznej apelujemy do Pana Premiera o zmianę projektu rozporządzenia i przywrócenie Astronomii (Space Science) jako odrębnej dyscypliny naukowej."

Tuż pod informacją podaną na stronie PTA możecie podpisać petycję, jeśli chcecie dołączyć do akcji. Natomiast pod tym adresem znajdziecie projekt z dnia 31.08.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)