ycipk-3ojaj5

Asteroida minęła Ziemię. Japońscy naukowcy zbadali fragment obiektu 2003 YT1

Mała ognista kula, która przeleciała nad Japonią w 2017 roku była fragmentem gigantycznej asteroidy. Tamtejsi naukowcy nie wykluczają, że obiekt 2003 YT1 pewnego dnia może zagrozić Ziemi, uspokajają jednak, że wydarzy się to w dalekiej przyszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbadano fragment asteroidy, która minęła Ziemię w 2017 roku
Zbadano fragment asteroidy, która minęła Ziemię w 2017 roku (iStock.com)
ycipk-3ojaj5

28 kwietnia 2017 roku nad Kioto, w Japonii, spłonął niewielki meteoryt. Na podstawie badań trajektorii lotu, grupa naukowców z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii, Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Kioto oraz Nippon Meteor Society określiła, że mała ognista kula była fragmentem wielkiego obiektu 2003 YT1. Jest to podwójna asteroida, w skład której wchodzi większy obiekt o średnicy około 2 kilometrów, wokół którego krąży obiekt o średnicy 210 metrów.

Zdaniem ekspertów, układ podwójny powstał w wyniku efektu YORP (Yarkovsky-O'Keefe-Radzievskii-Paddack). Polega on na zmianie prędkości asteroidy pod wpływem promieniowania słonecznego. Jedna strona planetoidy jest ogrzewana przez Słońce, staje się więc cieplejsza od drugiej, w wyniku czego powstaje różnica w ciśnieniu promieniowania, a ta prowadzi do zmiany prędkości obrotowej. Przyspieszenie jest tak duże, że może spowodować rozerwanie asteroidy.

Dane zebrane przez sieć SonotaCo pozwoliły stwierdzić, że w momencie wejścia w atmosferę fragment asteroidy ważył około 29 gramów i miał średnice około 3 centymetrów.

ycipk-3ojaj5

Zobacz także: Asteroida uderzy w Ziemię. Neil deGrasse Tyson: "Musimy być gotowi"

Asteroida zderzy się z Ziemią? Japońscy naukowcy uspokajają

Japońscy naukowcy nie mają wątpliwości, że asteroida 2003 YT1 może zderzyć się z Ziemią, jednocześnie uspokajają, że wydarzy się to w bardzo dalekiej przyszłości. Ocenia się, że istnieje 6-procentowe ryzyko, że w ciągu najbliższych 10 milionów lat dojdzie do katastrofy. Oznacza to, że gigantyczny obiekt nie stanowi zagrożenia dla ludzkości.

ycipk-3ojaj5

2003 YT1 jest zaliczana do Grupy Apolla. To ponad 10 tysięcy planetoid bliskich Ziemi, które przecinają orbitę naszej planety. Czas obiegu 2003 YT1 wokół Słońca wynosi 427 dni, a odległość od naszej gwiazdy waha się od 0,8 do 1,4 jednostek astronomicznych. Asteroida po raz kolejny minie Ziemię 3 listopada 2023 roku, kiedy znajdzie się w odległości niecałych 9 milionów kilometrów od naszej planety, z kolei w kwietniu 2073 roku planetoida podleci do Ziemi na odległość 1,7 miliona km.

Czytaj także: NASA: Asteroida zbliża się do Ziemi z prędkością prawie 30 tys. km/h

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3ojaj5

ycipk-3ojaj5
ycipk-3ojaj5