Asteroida minęła Ziemię. Japońscy naukowcy zbadali fragment obiektu 2003 YT1
Mała ognista kula, która przeleciała nad Japonią w 2017 roku była fragmentem gigantycznej asteroidy. Tamtejsi naukowcy nie wykluczają, że obiekt 2003 YT1 pewnego dnia może zagrozić Ziemi, uspokajają jednak, że wydarzy się to w dalekiej przyszłości.
28 kwietnia 2017 roku nad Kioto, w Japonii, spłonął niewielki meteoryt. Na podstawie badań trajektorii lotu, grupa naukowców z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii, Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Kioto oraz Nippon Meteor Society określiła, że mała ognista kula była fragmentem wielkiego obiektu 2003 YT1. Jest to podwójna asteroida, w skład której wchodzi większy obiekt o średnicy około 2 kilometrów, wokół którego krąży obiekt o średnicy 210 metrów.
Zdaniem ekspertów, układ podwójny powstał w wyniku efektu YORP (Yarkovsky-O'Keefe-Radzievskii-Paddack). Polega on na zmianie prędkości asteroidy pod wpływem promieniowania słonecznego. Jedna strona planetoidy jest ogrzewana przez Słońce, staje się więc cieplejsza od drugiej, w wyniku czego powstaje różnica w ciśnieniu promieniowania, a ta prowadzi do zmiany prędkości obrotowej. Przyspieszenie jest tak duże, że może spowodować rozerwanie asteroidy.
Dane zebrane przez sieć SonotaCo pozwoliły stwierdzić, że w momencie wejścia w atmosferę fragment asteroidy ważył około 29 gramów i miał średnice około 3 centymetrów.
Asteroida zderzy się z Ziemią? Japońscy naukowcy uspokajają
Japońscy naukowcy nie mają wątpliwości, że asteroida 2003 YT1 może zderzyć się z Ziemią, jednocześnie uspokajają, że wydarzy się to w bardzo dalekiej przyszłości. Ocenia się, że istnieje 6-procentowe ryzyko, że w ciągu najbliższych 10 milionów lat dojdzie do katastrofy. Oznacza to, że gigantyczny obiekt nie stanowi zagrożenia dla ludzkości.
2003 YT1 jest zaliczana do Grupy Apolla. To ponad 10 tysięcy planetoid bliskich Ziemi, które przecinają orbitę naszej planety. Czas obiegu 2003 YT1 wokół Słońca wynosi 427 dni, a odległość od naszej gwiazdy waha się od 0,8 do 1,4 jednostek astronomicznych. Asteroida po raz kolejny minie Ziemię 3 listopada 2023 roku, kiedy znajdzie się w odległości niecałych 9 milionów kilometrów od naszej planety, z kolei w kwietniu 2073 roku planetoida podleci do Ziemi na odległość 1,7 miliona km.