Armia USA buduje w Polsce bazę za ponad 3 miliardy złotych. Pierwsza część już gotowa

Armia USA buduje w Polsce bazę za ponad 3 miliardy złotych. Pierwsza część już gotowa

Armia USA buduje w Polsce potężną bazę. Pierwsza część oddana do użytku
Armia USA buduje w Polsce potężną bazę. Pierwsza część oddana do użytku
Źródło zdjęć: © Facebook
06.09.2020 10:00

Marynarka Wojenna USA poinformowała o oddaniu do użytku bazy dla systemu przeciwrakietowego w Redzikowie. Na razie jest to pierwszy człon instalacji, obejmujący głównie budynki administracyjne. Część militarna ma powstać do 2022 roku.

Marynarka Wojenna USA ogłosiła oddanie do użytku pierwszej części bazy US Navy w Redzikowie. Ceremonie związane z otwarciem tak zwanej infrastruktury towarzyszącej odbyły się 3 września. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele strony amerykańskiej i polskiej.

- W nadchodzących latach Redzikowo odegra kluczową rolę w obronie Europy - mówił podczas ceremonii otwarcia admirał Scott Gray.

Wśród oddanych do użytku obiektów znalazły się biura administracyjne, budynek wielofunkcyjny z kwaterami i punktami gastronomicznymi, budynki ochrony i robót publicznych, magazyn, nowoczesna remiza oraz obiekty sportowe (w tym boisko do baseballa). Infrastruktura zapewni niezbędne wsparcie dla ponad 200 amerykańskich żołnierzy, pracowników cywilnych Departamentu Obrony USA oraz wykonawców, którzy będą pracować przy dalszym etapie rozwoju instalacji.

Oddanie do użytku najważniejszej części, czyli instalacji amerykańskiej obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore AAMDS planowane jest na 2022 rok.

Docelowo na terenie bazy znajdą się m.in. radar kierowania ogniem, budynek stacji radiolokacyjnej, stanowiska dowodzenia, kontroli i łączności Aegis oraz uniwersalne kontenerowe wyrzutnie pocisków przechwytujących.

Baza w Redzikowie będzie drugą tego typu amerykańską instalacją w Europie. Pierwotnie koszt jej budowy został wyceniony na 748 mln dolarów (2,78 mld zł), jednak wzrósł o 13 procent, przez co wyniesie finalnie 844 mln dolarów (3,14 mld zł).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (321)