Arktyka w 2100 r. Katastrofa klimatyczna zniszczy region
Jak podają najnowsze raporty, Arktyka do 2100 roku doświadczy drastycznych zmian. Jeśli ocieplenie klimatu będzie postępować region zmuszony będzie mierzyć się ze wzrostem temperatury. To spowoduje zanikanie wiecznej zmarzliny, a zwiększone tempo topnienia pokrywy lodowej Grenlandii skutkować będzie wzrostem poziomu mórz i oceanów.
Najnowsze badania opublikowane wskazują, że Arktyka może doświadczyć drastycznych zmian do 2100 roku, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować. 2024 r. przyniósł nam temperatury powietrza, które przekroczyły 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, co skutkowało ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Według raportu "Disappearing landscapes: The Arctic at +2.7°C global warming", Arktyka ociepla się czterokrotnie szybciej niż reszta planety. Badacze klimatu ostrzegają, że przy wzroście temperatury o 2,7 stopnia Celsjusza, region ten doświadczy ekstremalnych zmian, w tym letnich miesięcy bez lodu morskiego i przyspieszonego topnienia pokrywy lodowej Grenlandii.
Zmiany wpłyną na całe ekosystemy
Region arktyczny w nadchodzących latach będzie musiał zmierzyć się z długimi, letnimi okresami, kiedy morza będą pozbawione lodu. Warstwa wiecznej zmarzliny na powierzchni może zmniejszyć się o połowę w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Dodatkowo, temperatura powietrza ma prawie codziennie przekraczać poziomy znane sprzed tej epoki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wraz z topniejącą pokrywą lodową Grenlandii dojdzie do gwałtownego wzrostu poziomu mórz, co z kolei niesie ze sobą ryzyko zniszczenia infrastruktury, ekosystemów oraz wpływ na społeczności i faunę. Nawet przy założeniu, że globalne temperatury nie przekroczą wzrostu o 2,7 stopnia, Arktyka doświadczy okresów bez lodu morskiego i podnoszących się poziomów mórz.
Dirk Notz z Uniwersytetu w Hamburgu podkreśla, że ludzkość ma moc, by zniszczyć całe krajobrazy, ale także odpowiedzialność, by tego uniknąć. Przyszłość Arktyki leży w naszych rękach, a działania na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych są kluczowe.
Nasz artykuł pokazuje, że już dziś ludzkość jest w stanie wymazać całe krajobrazy z powierzchni naszej planety
Konsekwencje odczuje cały świat
Zmiany klimatyczne mogą również prowadzić do zaniku 99 proc. raf koralowych i narażenia setek milionów ludzi na skrajne i niebezpieczne warunki pogodowe. W konsekwencji ocieplenia wiele gatunków roślin i zwierząt wyginie, a ludzie zmuszeni będą do migracji klimatycznej. Od wielu lat odczuwamy skutki katastrofy klimatycznej, jeśli nie uda nam się powstrzymać rosnącej temperatury świat jaki znamy przestanie istnieć.