Trwa ładowanie...
d1cwzgc

Arabia Saudyjska zainwestuje co najmniej 1 mld dol. w Virgin Group. Loty w kosmos coraz bliżej

Fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej wyasygnuje miliard dolarów na wsparcie projektów firm kosmicznych Richarda Bransona. Kapitał z królestwa Saudów przyspieszy rozwój turystyki suborbitalnej oraz programu wynoszenia niewielkich satelitów przez Virgin Orbit. Porozumienie przewiduje możliwość uruchomienia dalszego saudyjskiego wsparcia finansowego na poziomie 480 mln dol.
Share
SpaceShipTwo VSS Unity szybuje po odłączeniu się od samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve, 3 grudnia 2016 r.
SpaceShipTwo VSS Unity szybuje po odłączeniu się od samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve, 3 grudnia 2016 r.Źródło: Fot. Virgin Galactic via Facebook
d1cwzgc

List intencyjny w sprawie dokapitalizowania składników Virgin Group przez saudyjski fundusz Public Investment Fund (PIF) został podpisany 26 października 2017 r., podczas odbywającego się wówczas w Rijadzie forum Future Investement Initiative. Grupę Virgin reprezentował jej założyciel, brytyjski miliarder, sir Richard Branson. W imieniu PIF wystąpił natomiast prezes funduszu, a zarazem proreformatorski następca tronu Arabii Saudyjskiej, 32-letni książę Mohammad bin Salman Al-Saud.

Póki co niewiążący układ zakłada, że saudyjski fundusz zainwestuje w Virgin Group 1 mld dol. Za te pieniądze Saudyjczycy pozyskają udziały w firmach Virgin Galactic, Virgin Orbit i The Spaceship Company, jednak pakiety większościowe w każdym z tych podmiotów pozostaną w rękach grupy Virgin.

Arabski kapitał pozwoli przedsiębiorstwom Richarda Bransona przyspieszyć realizację planów, zarówno jeśli chodzi o rozpoczęcie suborbitalnych lotów kosmicznych dla turystów, jak i wynoszenie niewielkich ładunków w przestrzeń kosmiczną poprzez wykorzystanie systemu LauncherOne. Miliarder zapowiada, że pierwszy lot pojazdu SpaceShipTwo z turystami może nastąpić już w perspektywie sześciu miesięcy, z samym Bransonem na pokładzie.

d1cwzgc

Dalsze plany Virgin, w których urzeczywistnieniu pomogą pieniądze z Półwyspu Arabskiego, zakładają organizację naddźwiękowych lotów komercyjnych pomiędzy ziemskimi lokalizacjami. Porozumienie mówi też o możliwości zbudowania w Arabii Saudyjskiej całej nowej gałęzi przemysłu rozrywkowego, skoncentrowanej wokół sektora kosmicznego.

"Z radością witamy Królestwo Arabii Saudyjskiej pod przewodnictwem Jego Królewskiej Wysokości Mohammada bin Salmana Al-Sauda jako naszych nowych partnerów w Virgin Galactic, The Spaceship Company i Virgin Orbit. Dzielą nas zaledwie miesiące od [lotów statków] Virgin Galactic w kosmos z ludźmi na pokładzie i [pojazdów] Virgin Orbit umieszczających satelity na orbicie wokół Ziemi. Inwestycja ta pozwoli nam rozwinąć nową generację [urządzeń do] wynoszenia satelitów i przyspieszyć nasz program naddźwiękowych podróży kosmicznych pomiędzy lokalizacjami [na Ziemi].

sir Richard Branson, założyciel Virgin Group"

Podpisany list intencyjny wskazuje też na możliwość wyłożenia przez Arabię Saudyjską dalszych 480 mln USD na rozwój projektów Virgin Group. Wcielenie w życie umowy z Saudami będzie wymagać zgody rządu Stanów Zjednoczonych, podobnie jakiekolwiek starty SpaceShipTwo ze stolicy Arabii Saudyjskiej.

"Partnerstwo z Virgin Group odzwierciedla wielkie kroki, jakie Królestwo podejmuje w kierunku naszej wizji zróżnicowanej gospodarki opartej na wiedzy. Przyszłość Arabii Saudyjskiej jest związana z innowacjami, co zostało zaprezentowane podczas tegorocznego Future Investement Initiative, a poprzez partnerstwa z organizacjami takimi jak Virgin Group będziemy aktywnie uczestniczyć w tych sektorach i technologiach, które napędzają postęp w skali globalnej.

książę Mohammad bin Salman Al-Saud"

Współpraca z Virgin wpisuje się w działania królestwa Saudów na rzecz budowy nowoczesnej i zdywersyfikowanej gospodarki, co przewiduje program Vision 2030.

Zobacz także: Rośnie zainteresowanie rakietami z odzysku. Ubezpieczyciele nie wkładają kija w szprychy [KOMENTARZ]

d1cwzgc

Podziel się opinią

Share
d1cwzgc
d1cwzgc
Więcej tematów