Aproksymacja - co to jest i gdzie ją stosujemy? Poradnik dla każdego

Aproksymacja - co to jest i gdzie ją stosujemy? Poradnik dla każdego
Źródło zdjęć: © Pexels

27.04.2020 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aproksymacja to pojęcie matematyczne, z którym możemy spotkać się, korzystając m.in. z Excela lub innego arkusza kalkulacyjnego. Co to znaczy i jak możemy je zastosować w praktyce? Oto krótki poradnik związany z tym zagadnieniem.

Co to jest aproksymacja?

Aproksymacja to nic innego jak przybliżenie danych poprzez ich uproszczenie i wyrównanie znanych wskaźników, zgodnie z trendami. Sama nazwa pochodzi z języka łacińskiego od słowa proxima co oznacza najbliższa. Ta metoda jest używana w programie Microsoft Excel do prognozowania i analizy badań oraz już dostępnych wyników, dlatego jej znajomość często przydaje się np. w pracy biurowej.

Aproksymacja linowa co to?

Stosując metodę aproksymacji w Excelu, musimy stworzyć linię trendu na rynku (w zależności od branży). Jej głównym celem jest przygotowanie prognoz bądź identyfikacja ogólnego trendu. Przede wszystkim musimy zrobić to na podstawie już istniejących wskaźników np. danych z ubiegłych lat dotyczących firmy, branży itd.

Aproksymacja w Excelu – krok po kroku

Tworząc linię trendu w programie Excel, możemy skorzystać z jednej z pięciu metod aproksymacji takich jak liniowa, wykładnicza, logarytmiczna, wielomian, moc. My polecamy wybrać pierwszą liniową, która jest nie tylko coraz częściej stosowana, ale bardzo prosta i przejrzysta w analizie danych.
Oto instrukcja stworzenia linii trendu, metodą liniową aproksymacji na dowolnych danych:

  • Na początku tworzymy tabelę z dowolnymi danymi: zaznaczamy komórkę i z górnego paska narzędzi wybieramy "Formatuj jako tabelę", po czym wybieramy jej styl, zakres komórek i zatwierdzamy OK.
  • Następnie zaznaczamy myszką całą tabelę i przekształcamy ją w wykres: z paska narzędzi wybieramy Wstawianie-> Polecane wykresy wybieramy i zatwierdzamy OK.
  • Kiedy widzimy już wykres z naszymi danymi, klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolny punkt wykresu i wybieramy opcję Dodaj linię trendu -> Wyświetl równanie Możemy to zrobić również w inny sposób. Wystarczy zaznaczyć cały wykres, wybrać Projektowanie-> Dodaj element wykresu. Następnie wybrać pozycję Linia trendu-> Liniowa i gotowe.
  • Teraz nasz wykres powinien wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu. Przykładowe dane z tabeli XY zostały przedstawione na równaniu y=x-0,0111
Obraz
© Archiwum prywatne

Dzięki aproksymacji z pewnością zawsze niezbędne dane będą dla nas bardziej czytelne i zrozumiałe. Warto więc zaznajomić się z powyższą liniową metodą i stosować ją np. w pracy. Oto inne poradniki, które ułatwią nam prace w Excelu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)