Apple przedstawia swój inteligentny zegarek Apple Watch

Apple przedstawia swój inteligentny zegarek Apple Watch

Apple przedstawia swój inteligentny zegarek Apple Watch
10.03.2015 08:57, aktualizacja: 10.03.2015 09:46

Szef firmy Apple, Tim Cook, przedstawił w poniedziałek w San Francisco długo oczekiwany "inteligentny zegarek" Apple Watch, który do sklepów ma trafić w kwietniu. Analitycy zastanawiają się, czy wersja Apple'a ożywi wciąż dość niemrawy rynek tych produktów.

Associated Press zwraca uwagę, że podobny sceptycyzm panował, kiedy w 2010 roku Apple zaprezentował swego iPada; wtedy sceptycyzm okazał się zupełnie nieuzasadniony - Apple sprzedał już miliony tych urządzeń, a ich popularność wstrząsnęła rynkiem komputerów osobistych. Tim Cook nazywa Apple Watch rewolucyjnym urządzeniem.

Cook podkreślił, że z Apple Watch "operując z nadgarstka" można będzie telefonować, czytać maile, odtwarzać muzykę, zdalnie otworzyć drzwi garażu, sterować urządzeniami w inteligentnym domu itp., itd. Aplikacji na pierwszy inteligentny zegarek Apple'a powstają już tysiące. W listopadzie firma udostępniła środowisko deweloperskie WatchKit i od tego czasu napisano kilka tysięcy aplikacji, m.in. klienta WeeChat, linii lotniczych, sieci hotelarskich czy przewoźnika Uber. Apple Watch nie będzie miał bezpośredniego dostępu do internetu; ten dostęp zapewni iPhone, z którym inteligentny zegarek będzie współpracował.

Specjalna aplikacja zapewni kontrolę nad treningami poprawiającymi sprawność fizyczną. Ta aplikacja, monitorując aktywność użytkownika, pozwala m.in. na dobór odpowiednich ćwiczeń i diety. Cook powiedział, że z Apple Watch będzie się miało "trenera na nadgarstku". Supermodelka Christy Turlington Burns ogłosiła, że Apple Watch będzie jej pomagał w przygotowaniach do maratonu londyńskiego.

Apple Watch może odbierać wszystkie powiadomienia dostępne na iPhone'ie, łącznie z wiadomościami z portali społecznościowych i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Dzięki aplikacji Apple Pay urządzenie to będzie można wykorzystać do płatnośći mobilnych. Nadejście wiadomości Apple Watch zasygnalizuje użytkownikowi puknięciem w nadgarstek. Akumulator powinien zapewnić funkcjonowanie inteligentnego zegarka przez 18 godzin, po czym potrzebne będzie ponowne naładowanie.

Przyjmowanie zamówień na Apple Watch rozpocznie się 10 kwietnia; od 24 kwietnia Apple Watch będzie już dostępny w USA, Kanadzie, W. Brytanii, w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu, w Australii, Japonii, we Francji i w Niemczech.

Zaprezentowano trzy wersje pierwszego inteligentnego zegarka. Apple Watch można będzie kupić już od 349 dolarów i od 10 tys. dolarów za limitowaną edycję, z kopertą z 18-karatowego złota.

Zanim doszło do prezentacji powszechnie oczekiwanego inteligentnego zegarka, zapowiedziano nowego, cienkiego MacBooka. Ten notebook będzie miał tylko 13,1 mm grubości, ok. jednej czwartej mniej niż obecny MacBook Air, i zostanie wyposażony w wyświetlacz Retina o znacznie większej rozdzielczości. Akumulator, który będzie montowany w nowym notebooku, ma zapewnić energię elektryczną na cały dzień.

Nowy McBook zbudowany jest według architektury Unibody, co pozwoliło usunąć wentylatory, zmniejszyć płytę główną o 67 procent i powiększyć powierzchnię przeznaczoną na akumulator o 35 procent. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core M o taktowaniu od 1,3 do 2,9 GHz, ma 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 GB oraz jedno uniwersalne gniazdo, odpowiadające za komunikację oraz zasilanie komputera - USB-C. Wyposażono go w udoskonaloną klawiaturę z lepiej reagującymi na nacisk klawiszami oraz z touchpadem rozpoznającym siłę nacisku palca. Nowy MacBook ma interfejs Wi-Fi w standardzie A/C oraz Bluetooth w wersji 4.0. Komputer dostępny będzie w kolorach odpowiadających iPhone'om - srebrnym, szarym i złotym. Za najtańszy model będzie trzeba zapłacić 1299 dolarów.

W San Francisco Apple poinformował też o obniżeniu cen swojego odtwarzacza multimedialnego Apple TV - z 99 do 69 dolarów. Tego samego dnia sieć HBO ogłosiła, że w kwietniu uruchamia usługę streamingową swego kanału HBO NOW i że będzie ona dostępna wyłącznie na urządzeniach Apple'a.

Poinformowano o rozszerzeniu usługi płatności mobilnej Apple Pay na 2,5 tys. banków; liczba placówek handlowych w USA akceptujących Apple Pay wzrosła do prawie 700 tysięcy.

Wkładem w rozwój medycyny ma być zestaw narzędzi software'owych, ResearchKit, pomagających w tworzeniu aplikacji na potrzeby testów klinicznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)