Apple pozwie organizatorów Euro 2012?

Apple pozwie organizatorów Euro 2012?

14.05.2007 10:30, aktual.: 14.05.2007 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy prezentacja polsko-ukraińskiej oferty organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r., pokazana w Cardiff w kwietniu br. jest plagiatem? Animowany fragment prezentacji, przedstawiający tańczące sylwetki ludzkie nasuwa bowiem wyraźne skojarzenia z reklamą odtwarzacza iPod firmy Apple. Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Wprost" amerykański koncern rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Czy prezentacja polsko-ukraińskiej oferty organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r., pokazana w Cardiff w kwietniu br. jest plagiatem? Animowany fragment prezentacji, przedstawiający tańczące sylwetki ludzkie nasuwa bowiem wyraźne skojarzenia z reklamą odtwarzacza iPod firmy Apple. Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Wprost", amerykański koncern rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Zarzuty o plagiat reklamy iPoda dotyczą kilkudziesięciosekundowej animacji, przedstawiającej tańczące i grające w piłkę postaci. Dodatkowo, również podkład muzyczny do owej animacji jest łudząco podobny do tego, który firma Apple zastosowała w reklamie swojego produktu. Serwis internetowy tygodnika "Wprost" - http://www.wprost.pl/ar/?o=106301 poinformował, iż centrala firmy została już o sprawie poinformowana przez polski oddział; teraz rozważane jest wejście na drogę sądową przeciw Sztabowi Projektu EURO 2012.

Obraz
© Kadr z reklamy iPoda (źródło: YouTube)

Przedstawiciele sztabu organizacyjnego mistrzostw ( m.in. jego przewodniczący Michał Nykowski - http://www.tvn24.pl/12694,1506216,wiadomosc.html oraz szef projektu Adam Olkowicz ) oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, odrzucają zarzuty, jako całkowicie nieuzasadnione. Na oficjalnej stronie komitetu organizacyjnego mistrzostw znalazło się ponadto oświadczenie, odnoszące się do publikacji tygodnika "Wprost", w którym czytamy m.in.:

_ "Sztab Projektu EURO 2012 pragnie podkreślić, że jest to w pełni oryginalne rozwiązanie grafiki video, w którym użyto powszechnie stosowaną technikę wizualizacji. ( ... )Wskazany przez tygodnik fragment jest jedynie małą częścią ponad trzydziestominutowej prezentacji.( ... ) Wykonany został w technologii, która jest bardzo często wykorzystywana w produkcjach video realizowanych dla potrzeb reklamy, teledysków, czy prezentacji. W Internecie można znaleźć bardzo liczne przykłady stosowania tej technologii. ( ... ) Do tego krótkiego fragmentu nagrano specjalnie skomponowany utwór muzyczny z tekstem w języku angielskim mówiącym o polsko-ukraińskiej kandydaturze." _

Obraz
© Kadr z polsko-ukraińskiej prezentacji kandydatury do organizacji Euro 2012 (źródło: YouTube)

Pełna treść oświadczenia Sztabu Projektu EURO 2012 znajduje się na stronie e2012.org - http://www2.e2012.org/pl/29_917.html.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)