Apple pomógł Microsoftowi

Apple pomógł Microsoftowi

Apple pomógł Microsoftowi
18.12.2007 14:30, aktualizacja: 19.12.2007 09:16

iPod z wyświetlaczem dotykowym przyczynił się do... wzrostu popularności systemu Windows Embedded CE 6.0. Tajwańscy producenci konkurują ze sobą na rynku odtwarzaczy MP3 z wyświetlaczami dotykowymi - stąd też ich zainteresowanie systemem Microsoftu, który umożliwia stworzenie takich urządzeń.

Tajwańska firma Ergotech już w styczniu przyszłego roku rozpocznie sprzedaż odtwarzacza MP3 z ekranem dotykowym. Warto też wspomnieć o tym, że już w przeszłości Texas Instruments, Freescale i ADI produkowali układy scalone, które były przeznaczone do współpracy z Windows Embedded CE 6.0. Dotychczas jednak, ze względu na wysokie koszty produkcji, układy tego typu trafiały przede wszystkim do palmtopów i urządzeń GPS.

Popularność iPoda przyczyniła się jednak do powstania popytu na ekrany dotykowe w odtwarzaczach. W najbliższych miesiącach powinniśmy zatem spodziewać się prawdziwej rynkowej eksplozji nowych układów współpracujących z WinCE. Dotychczas tego typu kości zaprezentowały Samsung Electronics, Telechip i Shanghai Silicon Intellectual Technology.

Hurtowa cena zwykłego muzycznego SoC ( system-on-chip ) wynosi 3-4 dolarów, gdy tymczasem cena układu dla WinCE to 7-8 USD. Odtwarzacze z wyświetlaczem dotykowym trafią więc do bardziej zamożnych klientów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)