Apple Pay w Polsce jeszcze nie dostępne. Ukraina już korzysta
Apple zapowiedziało, że Apple Pay trafi do Polski, Norwegii i na Ukrainie. I to właśnie u naszych wschodnich sąsiadów usługa debiutuje jako pierwsza.
17.05.2018 | aktual.: 18.05.2018 08:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na stronie internetowej firmy Apple pojawiła się właśnie informacja o udostępnieniu usługi Apple Pay na Ukrainie - pisze serwis cashless.pl.
Apple, zapowiadając wejście Apple Pay na nowe rynki, wymieniało Ukrainę obok Polski i Norwegii. To oznacza, że termin startu u nas jest coraz bliższy. Nieoficjalnie mówi się o czerwcu, wymienia się też pierwsze banki, które udostępnią Apple Pay swoim klientom.
Niektórych jednak dziwić może fakt, dlaczego Apple najpierw na Ukrainie startuje ze swoją usługą, a nie w - wydawałoby się spokojniejszej i bogatszej - Polsce. Dla Apple jednak nie to odgrywa najważniejszą rolę, skoro Apple Pay nie działa np. w Niemczech.
Nasze zaskoczenie może wynikać też z dosyć stereotypowego myślenia o Ukrainie. Tymczasem prężnie działających firm technologicznych tam nie brakuje.
"Jesteśmy nr 1 w Europie, nr 4 na świecie. Takie dumne oświadczenie padło z ust Tarasa Kytsmejewa, szefa największej ukraińskiej firmy outsorcingowej, Softserve. Spółka zatrudnia ponad 4 tysiące osób w USA i w Europie. Czym się zajmuje? Wykonuje zamówienia firm zewnętrznych. Eleks, inna ukraińska firma outsourcingowa, tworzy np. oprogramowanie na inteligentne lodówki Samsunga. Softserve ma podobnych klientów. Wszystkie outsourcingowe firmy IT wykonują na zamówienie dużych graczy mniejsze zamówienia. Taras Kytsymejew (być może robiąc dobrą minę do złej gry) podkreśla, że pracownicy Softserve mają płace powyżej przeciętnej, więc outsourcing nie jest formą wtórną zatrudnienia" - pisała Joanna Sosnowska z WP Tech, odwiedzając Ukrainę w 2017 roku.
Jest też druga strona medalu. Młode firmy technologiczne nie mogą liczyć na ulgi podatkowe, a Lwów nie ma funduszy, żeby w nie inwestować. W porównaniu z Polską, gdzie na dofinansowanie mogą liczyć nawet twórcy gier, wygląda to blado. A to przecież i tak drobna niedogodność - przez wojnę z Rosją państwo rozważało nawet odłączenie od internetu. Jednak mimo takich problemów, to Ukraińcy będą pierwsi korzystać z Apple Pay, a nie Polacy.