Apple: patent na utrudnianie życia piratom

Apple: patent na utrudnianie życia piratom

Apple: patent na utrudnianie życia piratom
24.12.2007 13:30, aktualizacja: 26.12.2007 12:16

Do amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął kolejny wniosek patentowy Apple'a. Tym razem firma chce zastrzec technologię, która - jak wynika z opisu zawartego we wniosku - bardzo przypomina antypiracki system WGA, wykorzystywany przez Microsoft do utrudniania życia użytkownikom pirackich kopii Windows.

Aplikacja patentowa nr 20070288886 ( złożona 13 grudnia ) opisuje rozwiązanie o nazwie "Run-Time Code Injection To Perform Checks", które opisane jest jako "cyfrowy system ochrony praw autorskich", którego zadaniem będzie ograniczenie możliwości uruchamiania aplikacji w pewnych specyficznych okolicznościach. Chodzi m.in. o uniemożliwienie użytkownikom pirackiego oprogramowania wykorzystywania go do pewnych zadań. Na podobnej zasadzie działa mechanizm Windows Genuine Advantage Mictosoftu, który sprawdza czy dana kopia Windows jest legalna - jeśli okaże się, że nie, wtedy WGA ogranicza funkcjonalność systemu.

Złożenie przez Apple takiego wniosku jest pewnym zaskoczeniem - do tej pory firma nie stosowała w swoich systemach operacyjnych mechanizmów antypirackich.

Z informacji zawartych we wniosku patentowym wynika, że podczas uruchamiania przez użytkownika jakiejś aplikacji system będzie do niego "wstrzykiwał" kod, którego zadaniem będzie sprawdzenie, czy aktualny użytkownik ma prawo do korzystania z tego programu ( za przeprowadzenie tego testu odpowiedzialny będzie moduł DRM ). Jeśli test wypadnie pozytywnie, aplikacja zostanie uruchomiona; jeśli nie - program automatycznie się wyłączy. Apple przewiduje, że takie testy przeprowadzane będą bardzo często ( dokładnego cyklu nie podano - w dokumencie czytamy jednak, że proponowana częstotliwość to co 5-10 minut ).

Przedstawiciele Apple na razie nie skomentowali tych doniesień.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)