Apple: patent na utrudnianie życia piratom

Apple: patent na utrudnianie życia piratom

24.12.2007 13:30, aktual.: 26.12.2007 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do amerykańskiego Urzędu Patentowego wpłynął kolejny wniosek patentowy Apple'a. Tym razem firma chce zastrzec technologię, która - jak wynika z opisu zawartego we wniosku - bardzo przypomina antypiracki system WGA, wykorzystywany przez Microsoft do utrudniania życia użytkownikom pirackich kopii Windows.

Aplikacja patentowa nr 20070288886 ( złożona 13 grudnia ) opisuje rozwiązanie o nazwie "Run-Time Code Injection To Perform Checks", które opisane jest jako "cyfrowy system ochrony praw autorskich", którego zadaniem będzie ograniczenie możliwości uruchamiania aplikacji w pewnych specyficznych okolicznościach. Chodzi m.in. o uniemożliwienie użytkownikom pirackiego oprogramowania wykorzystywania go do pewnych zadań. Na podobnej zasadzie działa mechanizm Windows Genuine Advantage Mictosoftu, który sprawdza czy dana kopia Windows jest legalna - jeśli okaże się, że nie, wtedy WGA ogranicza funkcjonalność systemu.

Złożenie przez Apple takiego wniosku jest pewnym zaskoczeniem - do tej pory firma nie stosowała w swoich systemach operacyjnych mechanizmów antypirackich.

Z informacji zawartych we wniosku patentowym wynika, że podczas uruchamiania przez użytkownika jakiejś aplikacji system będzie do niego "wstrzykiwał" kod, którego zadaniem będzie sprawdzenie, czy aktualny użytkownik ma prawo do korzystania z tego programu ( za przeprowadzenie tego testu odpowiedzialny będzie moduł DRM ). Jeśli test wypadnie pozytywnie, aplikacja zostanie uruchomiona; jeśli nie - program automatycznie się wyłączy. Apple przewiduje, że takie testy przeprowadzane będą bardzo często ( dokładnego cyklu nie podano - w dokumencie czytamy jednak, że proponowana częstotliwość to co 5-10 minut ).

Przedstawiciele Apple na razie nie skomentowali tych doniesień.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także