Apple naruszył prawo patentowe, grozi mu duża kara finansowa

Apple naruszył prawo patentowe, grozi mu duża kara finansowa

Apple naruszył prawo patentowe, grozi mu duża kara finansowa
Źródło zdjęć: © Chris Kent / CC
14.10.2015 13:17, aktualizacja: 14.10.2015 13:30

Sąd w amerykańskim stanie Wisconsin orzekł, że Apple bez pozwolenia wykorzystywał w niektórych swoich urządzeniach rozwiązanie opatentowane przez Uniwersytet Winsconsin. Koncernowi z Cupertino grozi za to kara w wysokości nawet ok. 860 mln dolarów.

Uniwersytet Wisconsin pozwał Apple'a w styczniu 201. r., oskarżając giganta o to, że w niektórych swoich urządzeniach - m.in. w iPhone'ie 5s, 6 i 6 Plus i w kilku modelach iPada - zastosował należący do uczelnianej fundacji (WARF) patent pozwalający na podniesienie wydajności procesora.

Sąd przysięgłych w Madison nie tylko przyznał rację uniwersytetowi, ale także potwierdził ważność patentu zgłoszonego przez niego w 1998 r., co Apple kwestionował. Internetowy gigant od lat stosuje procesory oparte na technologii brytyjskiego producenta ARM. Wysokość odszkodowania w tej sprawie zostanie ustalona na następnym etapie procesu. Obecnie mówi się o ok. 862 mln dol. kary, uwzględniając ostatni wyrok orzeczony przez tego samego sędziego w podobnej sprawie. Możliwe jednak, że kara jeszcze wzrośnie, jeśli sąd uzna, że Apple naruszył cudzy patent umyślnie.

We wrześniu WARF wytoczył Apple'owi kolejny proces, tym razem dotyczący najnowszych mikroprocesorów zastosowanych przez koncern - A9 i A9. - w iPhone'ie 6S i 6S Plus oraz w iPadzie Pro.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)