Apple: mniej zabezpieczeń w iWork'09, trojan w pirackiej wersji

Apple: mniej zabezpieczeń w iWork'09, trojan w pirackiej wersji

22.01.2009 20:04, aktual.: 23.01.2009 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Apple zarzuciła jedną z najstarszych metod sprawdzania legalności oprogramowania w pakiecie biurowym iWork'09. Podczas instalacji z płyty nie jest wymagane wprowadzenie indywidualnego klucza produktu. W Internecie natychmiast pojawiła się piracka wersja oprogramowania, które jak się okazało, zawiera groźnego trojana.

Podczas instalacji pakietu iWork'09 z płyty, użytkownik nie musi wpisywać klucza seryjnego produktu. Pozwala to posiadaczom oprogramowania iWork'09 na instalację pakietu na tylu komputerach ilu będą chcieli. Mogą oni także wypożyczać oprogramowanie dla rodziny, przyjaciół i współpracowników, bez jakichkolwiek restrykcji. Użytkownicy, którzy kupili iWork'09 przez Internet, wciąż muszą aktywować program przez wpisanie klucza produktu. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Apple pozwala na instalację oprogramowania bez zabezpieczeń tego typu. Nie wymaga tego również multimedialny pakiet iLife, dołączany do każdego nowego Maka.

W sieci bittorrent błyskawicznie pojawiła się piracka wersja pakietu iWork'09. Firma Intego, twórcy oprogramowania antywirusowego, ostrzega, że piracka wersja Apple iWork'09 zawiera trojana ( OSX.Trojan.iServices ). Do tej pory zainfekowany plik pobrało z sieci co najmniej 20 tysięcy użytkowników. Firma określiła zagrożenie jakie niesie ze sobą złośliwe oprogramowanie, jako "poważne".

Firma Apple zaprezentowała najnowszą wersję iWork w tym miesiącu, na targach Macworld. Pierwsza wersja tego pakietu biurowego miała swoją premierę w styczniu 2005 roku. Powstał on jako konkurencyjny produkt dla pakietu Office dla Maków. W roku 2007 przewaga Mac Office nad iWork w Stanach Zjednoczonych była pięciokrotna. W ciągu minionego roku jednak znacznie zmalała.

Zainfekowany pakiet iWork'09. który znalazł się w sieci bittorrent nie jest "wersją piracką". Jest to wersja próbna - "Trial", która można pobrać z serwerów Apple.

Obraz
© (fot. Intego)

Jako "bonus" do pakietu dołączono numer seryjny dzięki któremu zdejmuje 30 dniowe ograniczenie w funkcjonowaniu iWork'09. Dodano też niespodziankę, w postaci trojana, który uaktywnia się w trakcie instalacji pakietu iWork'09 i wykrada hasło administratora, przejmując jego przywileje. Więcej informacji na stronie Intego (przyp.red. tech.wp.pl)

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także