Apple chce śledzić nawet wyłączone iPhone'y

Apple chce śledzić nawet wyłączone iPhone'y

Apple chce śledzić nawet wyłączone iPhone'y
Źródło zdjęć: © chip.pl
24.02.2015 14:27, aktualizacja: 24.02.2015 15:33

Kwestia śledzenia w przypadku smartfonów to temat rzeka - wie o tym każdy, kto instalował jakąkolwiek aplikację, zgadzając się na udostępnienie między innymi swojego położenia.

Pod koniec stycznia Apple zgłosiło patent na technologię, która pozwoli śledzić nawet te iPhone'y, które teoretycznie zostały wyłączone. W gruncie rzeczy nadal będą one umożliwiały określenie położenia smartfona w trybie określonym (nie przez samą firmę Apple, oczywiście), jako tryb zombie.

W jakim celu? Jak zapewnia producent, chodzi o dalsze rozwinięcie funkcjonalności Find My Phone w celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa urządzeniom zakupionym przez użytkowników. Rzeczywiście trzeba przyznać, że tego typu technologie, połączone z funkcją zdalnego niszczenia danych a nawet unieruchamiania smartfona, przyczyniły się do znacznego ograniczenia kradzieży telefonów z logo nadgryzionego jabłka. Przyczyniły się na tyle skutecznie, że wprowadzanie w tym miejscu jeszcze jednej, dodatkowej technologii, wydaje się niekoniecznie potrzebne.

Jak będzie działać nowe rozwiązanie? Jak pokazuje patent, użytkownik zostanie poproszony o wpisanie kodu zabezpieczającego podczas wyłączania telefonu. Jeśli tego nie zrobi lub wpisze błędny kod, smartfon przejdzie w tryb działania, w którym będzie wyglądał na wyłączony, ale w którym dalej działać będą funkcje lokalizujące, połączenie z internetem i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Możliwe, że równocześnie urządzenie dbać będzie o wydłużenie czasu pracy na baterii w tym trybie, poprzez odłączanie i ponowne podłączanie akumulatora w określonych interwałach czasowych. Tak samo prawdopodobna będzie funkcja związana z możliwością zdalnego uruchomienia aparatu, chociażby w celu wykonania zdjęcia osoby, która go ukradła.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Apple chce śledzić nawet wyłączone iPhone'y

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)