Aparaty natychmiastowe. Uwiecznij chwile na fotografiach

Aparaty natychmiastowe. Uwiecznij chwile na fotografiach

Aparaty natychmiastowe. Uwiecznij chwile na fotografiach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
05.04.2019 13:10, aktualizacja: 24.01.2022 16:02

Aparat natychmiastowy to prawdziwy powrót do przeszłości. Dreszczyk emocji towarzyszący wywoływaniu każdego zrobionego zdjęcia jest nie do przecenienia. Warto powrócić do wspomnień i sprawić sobie wyjątkowy prezent.

Co prawda pierwsze próby fotografii natychmiastowej przypadają na lata 40. jednak prawdziwy przełom nastąpił dopiero 30 lat później. Polaroid to w końcu jeden z najbardziej charakterystycznych symboli lat 70. i 80. Choć obecnie konsumenci stawiają przede wszystkim na nowoczesne cyfrówki, to charakterystyczna magia kwadratowych zdjęć pozostaje wiecznie żywa.

Jak działa aparat natychmiastowy

Prosty aparat pozwala na wywołanie zrobionego zdjęcia w ciągu kilku chwil. Każdy model wymaga specjalnych wkładów z papierem. Zwykle pojedynczy wkład ma 10 arkuszy. Każdy z nich wykonany jest ze światłoczułego materiału, który przy odpowiedniej ekspozycji naświetla się uzyskując określony kolor. W ten sposób zdjęcie wywołuje się na naszych oczach. Zdjęcia wyglądają nieco inaczej niż te zrobione przy użyciu aparatu z klasyczną matrycą, gdyż nie są w żaden sposób przetwarzane cyfrowo.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA

Pamiętaj, że koszt jednego wkładu może być dosyć spory. Dziesięć zdjęć to wydatek około 20-30 zł. Osoby, które przyzwyczaiły się do robienia wielu fotografii i wybierania najlepszych ujęć, nie muszą jednak się ograniczać. Bardziej zaawansowane modele z matrycą umożliwiają podgląd fotografii przed wydrukiem, zrobienie drobnej korekty, a nawet zapisanie wersji cyfrowej na nośniku. Niektóre urządzenia mają możliwość współpracy ze smartfonem. Żaden arkusz się nie zmarnuje.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, która ogranicza się do skadrowania obrazu i wciśnięcia przycisku. Aparat zwykle sam wybiera poszczególne ustawienia, jednak część modeli wyposażono w kilka trybów zdjęć zależnych od oświetlenia czy pożądanej ostrości. Tryb makro lub selfie pozwoli na zrobienie nadzwyczaj interesujących ujęć.

Zamknij wspomnienie na fotografii

Obecnie wiele zdjęć zalega na dyskach komputerów, czekając na wywołanie. Zamiast przeglądać je jedynie na ekranie, lepiej będzie stworzyć unikatowy album lub na przykład zawiesić je na ścianie, szczególnie są to na przykład zdjęcia pociech. Zwróć uwagę na rozmiar arkuszy obsługiwanych przez aparat. Najmniejsze z nich są wielkości karty kredytowej, większe przypominają standardowe zdjęcia z dawnych aparatów natychmiastowych. Zdjęcia są tak niewielkie, że możesz nawet nosić je ze sobą w portfelu.

Impreza na świeżym powietrzu, wakacje ze znajomymi czy uroczystości w rodzinnym gronie - aparaty natychmiastowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie "cyfrówki", a w niektórych sytuacjach sprawdzą się o wiele lepiej. Przed zakupem trzeba jednak zwrócić uwagę na cenę poszczególnych komponentów i wybrać zestaw, który cię zainteresuje.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)