Antypolski hejt w Wielkiej Brytanii. W walce pomoże sztuczna inteligencja
Aż 5% treści na temat Polaków opublikowanych w brytyjskich mediach społecznościowych posiada negatywny lub obraźliwy wydźwięk. Sztuczna inteligencja ma być remedium na tego typu zjawiska - będzie monitorować takie wpisy, żeby pomóc naszym rodakom poczuć się lepiej na emigracji.
Polacy hejtowani w Wielkiej Brytanii
Zjawisko zwiększonego hejtu (nie tylko w kierunku Polaków) w Wielkiej Brytanii ma związek z Brexitem. W rok po głosowaniu w sprawie wyjścia wyspiarskiego kraju z UE, liczba przestępstw umotywowanych nienawiścią do konkretnych grup społecznych wzrosła o 57%.
W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tysięcy Polaków – to największa mniejszość narodowa w tym państwie. Jednocześnie aż 5% treści na jej temat, opublikowanych w brytyjskich mediach społecznościowych, ma negatywny lub obraźliwy wydźwięk.
"Wiemy, że referendum dotyczące wystąpienia z UE wywołało wzrost mowy nienawiści w internecie i zbiegło się ze znacznym wzrostem liczby przestępstw wobec niektórych grup społecznych. Podczas przygotowań do Brexitu, zaawansowane metody sztucznej inteligencji będą miały kluczowe znaczenie dla pomocy władzom w szybkim rozpoznawaniu znaków ostrzegawczych oraz zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkającej tu społeczności polskiej." – powiedział Profesor Matthew Williams, dyrektor HateLabu na Uniwersytecie w Cardiff.
Algorytmy w obronie Polaków
Autorami rozwiązania, które będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do walki ze skierowaną wobec Polaków mową nienawiści są badacze z HateLab oraz polskie laboratorium sztucznej inteligencji Samurai Labs. W Samurai Labs rok temu zainwestował Robert Lewandowski.
Algorytmy sztucznej inteligencji opracowane przez polskie laboratorium, potrafią odróżnić sieciową agresję od nieszkodliwych komentarzy. Są też w stanie rozpoznać dokładny rodzaj agresji.
"Najpierw rozróżniliśmy osiem kategorii agresji słownej skierowanej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, zaczynając od przekleństw i próśb o opuszczenie kraju, aż do grożenia użyciem przemocy fizycznej." - powiedział Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
"Musimy być precyzyjni i zwracać uwagę na dogłębne zrozumienie języka. Zdarza się, że ktoś używa mowy nienawiści bez użycia charakterystycznych wyrażeń czy słów. Nasz system jest w stanie zrozumieć kontekst i poprawnie oddzielić prawdziwe zagrożenie od zwykłej rozmowy." - dodał Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. Badań nad sztuczną inteligencją w Samurai Labs.