Antarktyda: Olbrzymia góra lodowa zawirowała na oceanie [WIDEO]

Antarktyda: Olbrzymia góra lodowa zawirowała na oceanie [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Christopher Michel

11.10.2019 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku października ważąca 315 mld ton góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Od tego czasu przemieszcza się po oceanie, a na jednym z nagrań udało się zarejestrować, jak przekręca się o 90 stopni.

Góra lodowa o wielkości przekraczającej pięciokrotnie powierzchnię Warszawy, oderwała się od Antarktydy na początku miesiąca. Od tego czasu jest monitowana przez naukowców, którzy ostrzegają, że może stanowić zagrożenie dla żeglarzy.

W środę, 9 października unijny system satelitarny Sentinel-2 zarejestrował górę lodową w całej okazałości. Zamarznięta bryła o powierzchni 1636 km2 zerwała dwa tygodnie temu od szelfu Amery i obróciła się już o 90 stopni, co widać na poniższym nagraniu:

Przybrzeżne wiatry i prądy Antarktydy mają tendencję do popychania dużych gór lodowych w kierunku zachodnim. To sprawia, że wiele z nich uderza z powrotem w kontynent lub w inne góry lodowe. Najnowsze dane systemu Sentinel-2 wskazują na to, że opisywana góra lodowa jest na kursie kolizyjnym z szelfem, z którego się oderwała.

Dla naukowców nie było zaskoczeniem, że góra lodowa oderwała się od Antarktydy ale spodziewali się, że będzie to inny jej fragment. Nieformalnie fragment ten miał nosić nazwę "luźnego mleczka", jednak naukowcy półżartobliwie przyznają, że ze względu na swój rozmiar, góra lodowa przypomina raczej trzonowiec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także