Android odpowiada już za ponad 80 proc. rynku smartfonów

Android odpowiada już za ponad 80 proc. rynku smartfonów

Android odpowiada już za ponad 80 proc. rynku smartfonów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.11.2013 11:30

Firma Gartner opublikowała swój raport dotyczący globalnego rynku smartfonów w trzecim kwartale 2013. To, że Android jest niekwestionowanym liderem wiemy nie od dzisiaj, jednak wygląda na to, że system Google'a jeszcze bardziej zwiększył swoją przewagę nad konkurencją.

Według raportu, Android przekroczył symboliczną granicę 8. proc. A konkretniej: Gartner szacuje, że aktualny udział Androida na globalnym rynku smartfonów wynosi obecnie 81,9 proc.. W porównaniu z rokiem 2012, jest to wzrost o 9,3 proc. Apple z kolei podobno zanotowało spadek - ich udział zmalał o 2,2 proc. i wynosi obecnie 12,1 proc. Microsoft powoli, niektórzy złośliwcy żartują, że wręcz niezauważalnie odbija się od dna - telefony z Windows Phone to już 3,6 proc. udziałów - coraz lepsze wyniki sprzedaży telefonów Nokii i LG bardzo pomagają Microsoftowi.

Zanim jednak okrzykniemy Google jako zwycięzcę wyścigu, przyjrzyjmy się detalom. Chiny odpowiadają za 4. proc. wszystkich sprzedanych urządzeń z Androidem w tym kwartale. Większość smartfonów, które kupują Chińczycy nie korzysta z oficjalnego sklepu Google'a z aplikacjami (Google Play), więc Google nic na tym nie zarabia. Analityk Benedict Evans sugeruje, że zaledwie 6 proc. wszystkich aplikacji instalowanych w Chinach pochodzi z Google Play.

Kolejnym ważnym szczegółem jest Apple. A konkretniej najnowsze iPhone'y firmy: 5. i 5C, które istnieją na rynku zbyt krótko, żeby mieć realny wpływ na udziały Apple'a jeśli chodzi o rynek smartfonów. Pełniejszy i bardziej realny obraz sytuacji powinniśmy otrzymać pod koniec tego roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nie uwierzycie, na co Apple wydało 10,5 mld dolarów"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)