Android, iOS czy Windows Phone - który system wybrać?

Android, iOS czy Windows Phone - który system wybrać?

Android, iOS czy Windows Phone - który system wybrać?
Źródło zdjęć: © Fotolia / WP.PL
06.11.2013 14:30, aktualizacja: 12.11.2013 14:27

Rynek urządzeń mobilnych jest coraz bardziej zdominowany przez smartfony. W trzecim kwartale 2013 roku stanowiły one już ponad 55 proc. wszystkich sprzedanych telefonów komórkowych. Producenci zalewają nas przy tym kolejnymi modelami, a wielkie premiery flagowych urządzeń różnych marek mają miejsce średnio co dwa miesiące. Podejmując decyzję o zakupie nowego telefonu, patrzymy często na parametry takie jak producent sprzętu, jakość aparatu czy wielkość wyświetlacza. Jednak pierwsze, nad czym powinniśmy się zastanowić, to jaki mobilny system operacyjny będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Wszystkie mobilne systemy operacyjne mocno ewoluowały w ciągu ostatniego roku. Android, dzięki pracom Google’a nad optymalizacją kodu, w końcu może stawać w szranki z konkurencją pod względem szybkości. Apple wydał iOS-a 7. który wreszcie odświeża kilka przestarzałych rozwiązań i wprowadza małą estetyczną rewolucję. Windows Phone pozbywa się powoli bolączek wieku dziecięcego, dostosowuje się do standardów, powstają wersje na procesory wielordzeniowe i wyświetlacze o dużych rozdzielczościach. Jednak otwarte pozostaje pytanie – który system spełni moje potrzeby?

• Android –. zadowoli każdego, choć nadal jest nieco mniej intuicyjny niż konkurenci. Za to na pewno docenią go użytkownicy, którzy telefonu pragną używać jak małego przenośnego komputera, konfigurowalnego w stopniu niemal nieograniczonym. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dostępny jest nawet na bardzo tanich smartfonach.

• iOS –. system dla ludzi, którzy poszukują przede wszystkim czegoś prostego i niezawodnego. Możliwości rozbudowy dzięki licznym aplikacjom nie dorównają co prawda Androidowi, ale na pewno spełnią wymagania większości użytkowników.

• Windows Phone –. jeśli chciałbyś spróbować czegoś oryginalnego, co proponuje nieco inną filozofię i minimalizm wzornictwa – to z pewnością możesz sięgnąć po ten system. Na pewno nie jest to propozycja dla tzw. hard-userów, jednak pozostali nie będą zawiedzeni.

Jacek Górski, WP.PL

jg/-/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (325)