Trwa ładowanie...

Amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache wylądowały w Polsce. Odwiedziło nas 13 takich maszyn

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o wylądowaniu 13 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache na lotnisku 3. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Maszyny trafiły do Polski na międzylądowanie. Wkrótce wyruszą w dalszą podróż.
Share
AH-64 Apache to najskuteczniejsze śmigłowce szturmowe na świecie
AH-64 Apache to najskuteczniejsze śmigłowce szturmowe na świecieŹródło: Wikimedia Commons
d2jihtn

W Polsce wylądowało 13 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache. Na lotnisku 3. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu znalazła się jednostka biorąca udział w wysiłkach Operation Atlantic Resolve. Śmigłowce po międzylądowaniu w Polsce zostaną przemieszczone do innych państw bałtyckich.

Operation Atlantic Resolve, chociaż w nazwie posiada określenie "operacja" to jest tak naprawdę ciągłą odpowiedzią na działania Rosji na Ukrainę. Jest finansowana przez European Deterrence Initiative, program uruchomiony został 3 miesiące po aneksji Krymu przez Rosjan. Jednym z filarów tej inicjatywy jest zwiększanie obecności militarnej, w tym sił powietrznych, morskich i naziemnych, wzdłuż wschodniej flanki NATO.

d2jihtn

Śmigłowce szturmowe AH 64 Apache - najlepsze na świecie

Śmigłowce szturmowe AH 64 Apache (AH-64A i AH-64D) to podstawowe jednostki szturmowe Armii Stanów Zjednoczonych. Ich przeznaczeniem jest zwalczanie broni pancernej i wspieranie oddziałów lądowych. Śmigłowe Apache od lat są uznawane przez ekspertów za najskuteczniejsze i najbardziej śmiercionośne na świecie. Apache w wersji AH-64D są również najdroższymi śmigłowcami na rynku. W 2010 roku za 22 takie maszyny, Indie zapłaciły łączną kwotę 1,4 miliarda dolarów. To w przeliczeniu na jedną jednostkę wychodzi aż 65 milionów dolarów.

Zobacz też: Bell 360 Invictus – amerykański śmigłowiec przyszłości

d2jihtn

Podziel się opinią

Share
d2jihtn
d2jihtn
Więcej tematów