Amerykanie mają duży problem. Rozbiórka USS Enterprise kosztuje

Amerykanie mają duży problem. Rozbiórka USS Enterprise kosztuje
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek

13.08.2018 10:11, aktual.: 13.08.2018 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gigantyczny lotniskowiec USS Enterprise już dawno przeszedł na emeryturę, ale to wcale nie rozwiązało sprawy. Wręcz przeciwnie - co zrobić z tak dużym obiektem? Amerykanie właśnie się głowią. Wiedzą jedno: tanio nie będzie.

Nieużywane okręty bardzo często się wysadza lub atakuje w celach treningowych, ale w przypadku USS Enterprise to nie przejdzie. Mówimy w końcu o lotniskowcu wyposażonym w reaktory jądrowe. Jedyne wchodzące w grę rozwiązanie to rozbiórka. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Demontaż USS Enterprise jest skomplikowany, więc musi pochłonąć dużo środków. Amerykanie zastanawiają się, czy podjąć się zadania samemu, co zajęłoby około 10 lat i kosztowało max. 1,5 mld dolarów.

Drugą opcją jest zlecenie misji prywatnej firmie. Wyszłoby nieco taniej - od 750 mln dolarów do 1,4 mld - i krócej (5 lat), ale trzeba pamiętać, że to bardzo odpowiedzialne zadanie. Mówimy o niezwykle dużej jednostce, a w tle czai się ryzyko katastrofy nuklearnej.

USS Enterprise został wycofany ze służby w grudniu 2012 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (282)
Zobacz także