Amerykanie chcą śmiercionośnej broni. Pentagon złożył prośbę do Kongresu
Pentagon zgłosił prośbę do amerykańskiego kongresu, o zmiany w aktualnym budżecie. I nie jest to jakaś błahostka, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych prosi o 4,7 miliarda dolarów. Chodzi o rozwój nowoczesnych, śmiercionośnych broni, takich jak broń hipersoniczna.
W żądaniu zaproponowanym przez przedstawiciela Pentagonu, znajduje się kilka projektów. Wśród nich są futurystyczne gogle noktowizyjne dla piechoty, broń, korzystająca z technologii hipersonicznej, a także specjalistyczne szkolenia oraz sprzęt dla jednostek obecnych na Półwyspie Koreańskim. Ten ostatni projekt wydaje się bardzo prosty, ale jest równie ważny, co pozostałe. Według Pentagonu, należy poświęcić na niego 81 mln dolarów.
Tak prezentuje się projekt "Railgun" - hipersonicznego elektromagnetycznego działa Stanów Zjednoczonych, które ma być montowane na okrętach klasy Zumwalt.
Jednak tym, co najbardziej przykuwa uwagę Departamentu Bezpieczeństwa, jest rozwój Join Artificial Intelligence Center. Ma być to ośrodek korzystający ze sztucznej inteligencji, do wspierania wszelkich operacji wojskowych a także finansowych amerykańskiej armii. Koszt projektu to około 1,7 miliarda dolarów.
Wniosek złożony przez Pentagon nie jest oczywiście prośbą o dofinansowanie. Chodzi o przesunięcie priorytetu innych wydatków przeznaczonych na Departament Bezpieczeństwa. Aby wniosek został zaakceptowany, musi przejść przez wszystkie cztery filary kongresu, zajmujące się bezpieczeństwem narodowym.
A oto wszystkie cele o zwiększonym priorytecie:
- 46 mln dolarów na uruchomienie "Deep Strike Cannon System" - projektu hipersonicznego działa dalekiego zasięgu.
- 104,5 miliona dolarów na zakup 3609 par supernowoczesnych gogli noktowizyjnych.
- 20 milionów dolarów na przyśpieszenie opracowania oraz rozmieszczenie prototypu "Hypersonic Conventional Strike" - ma być hipersoniczną rakietą sterowaną, zrzucaną z samolotów.
- 291 mln dolarów na zakup 91 pojazdów transportowych dla piechoty "Stryker". Są lepiej opancerzone i lepiej radzą sobie z wybuchami min lądowych.
- 363 miliony dolarów na kupno 100 najbardziej zaawansowanych systemów antyrakietowych "Patriot", od firmy Lockheed Martin.