AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3

AMD Phenom II i AM3 - pożytki z DDR3
09.02.2009 14:32, aktualizacja: 09.02.2009 14:56

Mający dziś swą premierę procesor AMD Phenom X3 720 Black Edition może współpracować zarówno z płytami głównymi z gniazdami DDR2 jak i tymi wyposażonymi w gniazda DDR3. Ponieważ w redakcji znalazły się także dwie płyty pomiędzy którymi różnica sprowadza się właśnie do gniazd pamięci ( Asus M4A79 Deluxe z DDR2 i Asus M4A79-T Deluxe z DDR3 ), mogliśmy dokładnie sprawdzić jakie korzyści przynosi procesorom AMD zastosowanie pamięci DDR3.

*Mający dziś swą premierę procesor AMD Phenom X3 720 Black Edition może współpracować zarówno z płytami głównymi z gniazdami DDR2 jak i tymi wyposażonymi w gniazda DDR3. Ponieważ w redakcji znalazły się także dwie płyty pomiędzy którymi różnica sprowadza się właśnie do gniazd pamięci (Asus M4A79 Deluxe z DDR2 i Asus M4A79-T Deluxe z DDR3), mogliśmy dokładnie sprawdzić jakie korzyści przynosi procesorom AMD zastosowanie pamięci DDR3. *
Pierwsze testy przeprowadzone na platformie z pamięciami DDR3 wykazały znakomitą wydajność nowego Phenoma X3. Użyte moduły RAM - 1333 MHz pracujące z czasami dostępu 8-8-8-24 (CAS-TRCD-TRP) wydawały się doskonale wpływać na wydajność systemu. Jednakże zawsze istniała szansa, że jest to następstwem nie użytych modułów RAM a nowej płyty głównej z BIOSem już w pełni dostosowanym do najnowszych procesorów. Dlatego też przeprowadziliśmy dodatkowe testy na płycie z modułami DDR2 - 1066 MHz i czasach dostępu 5-5-5-15.

Testy wydajności - pamięć

Jak widzicie w tabeli poniżej przedstawiającej kilka wyników benchmarków koncentrujących się wyłącznie na wydajności pamięci, użycie modułów DDR3 daje wykrywalne, ale bardzo niewielkie korzyści. Najciekawszym wnioskiem z testu jest wykazanie rewelacyjnej sprawności kontrolera pamięci używanego przez nas procesora. Widać to szczególnie w testach programem Sandra.

Obraz
© (fot. AMD)

Testy wydajności - standardowe testy procesora

Sprawność samego podsystemu pamięci ma się często nijak do wyników pozostałych benchmarków, bardziej odpowiadających wydajności całej platformy w codziennych zastosowaniach. Użyta przez nas procedura testowa - standardowa dla procesorów - wykazała, że w praktyce różnice wydajności pomiędzy platformami z DDR2 i DDR3 nie istnieją. Przynajmniej sumarycznie, gdyż w poszczególnych testach da się dostrzec pewne wahania formy w jedną lub w drugą stronę. Są one jednak tak minimalne, że mogą być wynikiem błędu pomiarowego benchmarków. Jedyną nieco wyraźniejszą przewagę platforma z DDR2 uzsykuje w teście PCMark Vantage, choć i tutaj nie da się pisać o przepaści. Dla odmiany Phenom II z DDR3 wypada lepiej w teście Everes Photoworxx bardzo czułym na przepustowość pamięci.

Koszty - zaskakujący rezultat

Czy w tej sytuacji da się wykazać zasadność użycia platformy z DDR3. Jak najbardziej, przynajmniej dopóki pozostaniemy w sferze wyższych półek cenowych. Dziś moduły DDR2 nie są już ta wyraźnie tańsze od DDR3. DDR2 o podobnych do testowej właściwościach kosztuje około 145 zł ( 2 x 1 GB DDR2 1066 MHz 5-5-5-15 ) zaś DDR3 - około 235 zł ( 2 x 1 GB 1333 MHz 8-8-8-24 ). Różnica 90 zł z pewnością nie jest kwotą zawrotną. Co więcej, gdy sprawdziliśmy ceny testowych płyt, okazało się, że Asus M4A79 Deluxe jest dostępny od 790 zł, zaś Asusa M4A79-T Deluxe możemy mieć już za 710 zł. Tym samym ceny platform całkowicie się wyrównują.
Istnieje jednak pewna sfera przy której platforma z DDR3 zdobywa niewielką przewagę - pobór mocy. Testowym modułom wystarczało napięcie zasilające 1,5 V. Do stabilnej pracy pamięci DDR2 przy swoich ustawieniach wymagały zaś napięcia 2,2 V. Tym samym różnice w poborze mocy przez obydwa systemy dochodziły do kilkunastu W.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. IDG)

Wybór kwestią gustu

Choć początkowo pomysł na procesor AMD Phenom II połączony z pamięciami DDR3 wydawał się mało rozsądny to po przeanalizowaniu wyników wszystkich testów oraz cen poszczególnych podzespołów wyraźnie widać, że jest on bardzo interesującym rozwiązaniem. Na chwilę obecna platformy AMD z DDR2 i DDR3 są wobec siebie zupełnie równorzędne i tylko od woli nabywcy zależy którą z nich wybrać:
- za DDR2 przemawia możliwość zastosowania podzespołów ze starszego komputera, choć należy pamiętać o tym, że tylko wybrane nowe Phenomy będą obsługiwać oba typy pamięci,
- korzyścią z użycia DDR3 jest posiadanie nowszych modułów RAM i nieco niższy pobór mocy.

Oczywiście wszystkie te rozważania dotyczą na razie najdroższych platform. Trzeba bowiem wspomnieć także i o smutnym aspekcie całej sprawy: wraz z wprowadzeniem nowych rozwiązań AMD straciło atut niskiej ceny. Zjawisko to jeszcze bardziej uwidacznia horrendalnie wysoki kurs dolara choć obserwując zmiany cen dwurdzeniowych układów Intela można mieć wrażenie, że i w tej firmie postanowiono "pomóc" nowych procesorom AMD, szczególnie trzyrdzeniowym Phenomom X3.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)