To będzie wielka katastrofa. Gigantyczny obszar zaczyna się przeobrażać

Ubiegłoroczne pożary w Amazonii
Ubiegłoroczne pożary w Amazonii
Źródło zdjęć: © Getty Images

09.10.2020 07:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy ostrzegają, że znaczna część Amazonii może być na skraju utraty swojego odrębnego charakteru i przemiany z lasu deszczowego w otwartą sawannę – donosi The Guardian. To skutek zmian klimatu. 

Lasy deszczowe są bardzo wrażliwe na zmiany poziomu opadów i wilgotności, a pożary i przedłużające się susze mogą powodować utratę drzew i przesunięcie się w kierunku podobnej do sawanny mieszanki lasów. W Amazonii takie zmiany były uważane za możliwe, ale odległe o wiele dziesięcioleci.

Jednak jak podaje Guardian, nowe badania opublikowane w Nature pokazują, że punkt szczytowy, po którym nie będzie już odwrotu, może być znacznie bliżej, niż wcześniej sądzono. Aż 40 proc. lasów deszczowych Amazonii znajduje się obecnie w punkcie, w którym mogą one stać się sawanną. I to nie jest dobra wiadomość, bo wspierają one znacznie większą liczbę gatunków niż ta druga formacja i odgrywają znacznie większą rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery.

W zeszłym roku prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, został ostrzeżony, że ciągłe niszczenie Amazonii przez ogień i wyrąb lasów przybliży region do wyżej wspomnianego punktu szczytowego. Jednak nie podjęto wystarczających działań, żeby cokolwiek w tej sprawie zmienić – tegoroczne pożary w Amazonii są najgorsze od dziesięciu lat.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)