Amazonia. Brazylijskie lasy deszczowe są trawione przez najgorsze od 10 lat pożary
Jak wynika z danych agencji badań kosmicznych Inpe, pożary w brazylijskiej Amazonii wzrosły o 13 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – donosi The Guardian. To także najgorsze pożary od 10 lat.
02.10.2020 08:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
We wrześniu satelity odnotowały ponad 32 tys. punktów objętych pożarem w największym na świecie lesie deszczowym, co stanowi wzrost o 61 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 roku.
W sierpniu ubiegłego roku gwałtowne pożary w Amazonii przyciągnęły światowe nagłówki i wywołały krytykę ze strony światowych liderów, takich jak prezydent Francji Emmanuel Macron, który twierdził, że Brazylia nie robi wystarczająco dużo dla ochrony lasów deszczowych.
We wtorek kandydat na prezydenta USA z ramienia Demokratów, Joe Biden, wezwał do podjęcia światowych wysiłków w celu zaoferowania 20 mld dolarów na zakończenie wylesiania Amazonii i zagroził Brazylii nieokreślonymi "konsekwencjami gospodarczymi", jeśli nie "przestanie niszczyć lasów". Prezydent Brazylii Jair Bolsonairo określił jego wypowiedź jako "tchórzliwą groźbę" wobec suwerenności Brazylii i "wyraźny znak pogardy".
Zatrważające informacje
Z danych Inpe opublikowanych w czwartek wynika, że w 2019 r. w sierpniu wzrosła ilość pożarów w Amazonii, a miesiąc później znacznie spadła, ale tegoroczny szczyt był trwalszy. Zarówno sierpień, jak i wrzesień 2020 r. dorównywały lub przewyższały ubiegłorocznemu jednomiesięcznemu szczytowi.
Amazonia doświadcza także bardziej dotkliwej pory suchej niż w zeszłym roku, którą naukowcy przypisują częściowo ociepleniu w północnej części Oceanu Atlantyckiego, które oddala wilgoć od Ameryki Południowej. Ocieplenie to przyczynia się również do powiększenia suszy w brazylijskim Pantanal, największym na świecie obszarze podmokłym, który, jak wynika z danych Inpe, ucierpiał w tym roku w wyniku większej liczby pożarów niż kiedykolwiek wcześniej.
Czytaj też: Pożar w Kalifornii widoczny z kosmosu