Amazon opatentował "klatki" dla pracowników, ale nie będzie ich używać

Amazon opatentował "klatki" dla pracowników, ale nie będzie ich używać
Źródło zdjęć: © Biuro Patentowe Stanów Zjednoczonych
Bolesław Breczko

12.09.2018 07:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański gigant sprzedaży internetowej ma wyjątkowo kiepską reputacje jeśli chodzi o traktowanie pracowników. Reputacja ta została jeszcze bardziej nadszarpnięta, przez odkrycie niepokojącego patentu Amazona – klatek dla pracowników.

Patent został przyznany firmie w 2016, ale nigdy nie został zrealizowany. Jest to specjalny pojazd do transportu pracowników Amazona. W magazynach firmie, oprócz ludzi, pracują maszyny i roboty. Aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom Amazon obudował pojazd (tylko na papierze) metalową klatką.

Patent został odkopany przez dwóch naukowców zajmujących się badaniem etyki sztucznej inteligencji Kate Crawford i Vladana Jolera. W swojej pracy napisali o patencie: "niezwykły przykład alienacji pracowników, przełomowy moment w relacjach ludzi i maszyn".

Odkrycie patentu przez naukowców skomentował na Twitterze wiceprezes Amazona Dave Clark: Czasem nawet złe pomysły są zgłaszane do biura patentowego. Ten nigdy nie był wprowadzony. Opracowaliśmy dużo skuteczniejszą sposób – kamizelkę dla pracowników, która "unieruchamia" wszystkie roboty w najbliższej odległości."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)