Amazon opatentował "klatki" dla pracowników, ale nie będzie ich używać

Amazon opatentował "klatki" dla pracowników, ale nie będzie ich używać

Amazon opatentował "klatki" dla pracowników, ale nie będzie ich używać
Źródło zdjęć: © Biuro Patentowe Stanów Zjednoczonych
Bolesław Breczko
12.09.2018 07:31

Amerykański gigant sprzedaży internetowej ma wyjątkowo kiepską reputacje jeśli chodzi o traktowanie pracowników. Reputacja ta została jeszcze bardziej nadszarpnięta, przez odkrycie niepokojącego patentu Amazona – klatek dla pracowników.

Patent został przyznany firmie w 2016, ale nigdy nie został zrealizowany. Jest to specjalny pojazd do transportu pracowników Amazona. W magazynach firmie, oprócz ludzi, pracują maszyny i roboty. Aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom Amazon obudował pojazd (tylko na papierze) metalową klatką.

Patent został odkopany przez dwóch naukowców zajmujących się badaniem etyki sztucznej inteligencji Kate Crawford i Vladana Jolera. W swojej pracy napisali o patencie: "niezwykły przykład alienacji pracowników, przełomowy moment w relacjach ludzi i maszyn".

Odkrycie patentu przez naukowców skomentował na Twitterze wiceprezes Amazona Dave Clark: Czasem nawet złe pomysły są zgłaszane do biura patentowego. Ten nigdy nie był wprowadzony. Opracowaliśmy dużo skuteczniejszą sposób – kamizelkę dla pracowników, która "unieruchamia" wszystkie roboty w najbliższej odległości."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)