Allegro. Tego jeszcze nie było. Prawdziwa aukcja, przez którą możesz stracić pieniądze

Allegro. Tego jeszcze nie było. Prawdziwa aukcja, przez którą możesz stracić pieniądze
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek

11.07.2019 20:59, aktual.: 11.07.2019 21:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysłowość przestępców najwyraźniej nie ma granic. Teraz znaleźli sposób, jak wyłudzić pieniądze na Allegro. Sposób jest naprawdę zaskakujący.

Oszust z wykorzystaniem Allegro nie brakuje. Zwykle oszuści podszywają się pod serwis aukcyjny. Ostatnio pisaliśmy o przekręcie, w którym ofiara trafiała na fałszywe Allegro i dokonywała… normalnej płatności. Ale pieniądze trafiały na konto przestępcy.

Teraz wszystko rozgrywa się na prawdziwym Allegro. I z wykorzystaniem prawdziwego i legalnego serwisu płatniczego - PayU. Jak to możliwe, że pieniądze lądują na rachunku oszusta?

Przekręt opisał serwis Zaufana Trzecia Strona. Pomysłowy przestępca wystawił na Allegro przedmiot. Ot, normalna aukcja, bez haczyka w postaci wyjątkowo atrakcyjnej niskiej ceny. W opisie ogłoszenia oszust napisał jednak, że płatności dokonuje się na stronie PayU - a link znajduje się w dziale "Dodatkowe informacje o dostawie".

Strona PayU jest oczywiście prawdziwa. Sęk w tym, że każdy, kto na nią wszedł i zdecydował się przelać pieniądze, po prostu je stracił. Albo trafiły na konto oszusta, albo ofiara opłaciła inne jego zakupy.

Obraz
© WP.PL

Kreatywność oszusta jest w pewien sposób imponująca. Wykorzystał Allegro, nie przygotował żadnej fałszywej strony, nie rozsyłał linków przez maila - a mimo to udało mu się zastawić pułapkę. Po prostu wykorzystał niewiedzę ofiar.

Nigdy nie wchodzimy na linki prowadzące do serwisów płatniczych. Nieważne, czy otrzymujemy je na maila, w wiadomości na Facebooku czy znajdujemy je na stronie. Opłacamy przedmioty wyłącznie na istniejących platformach - dokładnie upewniając się, czy to rzeczywiście właściwy serwis.

Jak pisze Zaufana Trzecia Strona, ofiar tego przekrętu niestety nie brakuje. Opisywane aukcje zniknęły, ale niewykluczone, że pojawi się kolejna próba. Warto więc być świadomym i ostrzec innych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)