Ależ skuteczność. Izraelska Puma krzyżuje plany Hamasu
Na nagraniach pochodzących ze Strefy Gazy, po stronie Sił Obronnych Izraela (IDF) najczęściej występują czołgi Merkawa. To jednak nie jedyne maszyny, które pozwalają prowadzić atak przeciwko Hamasowi. Jednym z pojazdów, który rzadko pojawia się na materiałach z Izraela jest pojazd inżynieryjny Puma. Wyjaśniamy, dlaczego to ważny dla IDF sprzęt.
Izraelskie Merkawy to jedne z najważniejszych ciężkich maszyn wykorzystywanych przez IDF. Prowadzą skuteczny ostrzał dzięki obecności armaty kal. 120 mm, ale też gwarantują rozbudowane i wytrzymałe opancerzenie. W cieniu Merkaw znajdują się jednak inne pojazdy, które odgrywają ważne role w starciu z Hamasem.
Jednym z tego typu wozów jest Puma, izraelski wóz inżynieryjny, który pojawił się na rzadkich nagraniach z okolic Strefy Gazy. To sprzęt odpowiedzialny za rozminowanie terenu – wykorzystując do tego ostrzał z moździerza oraz specjalne rolki antyminowe.
Puma z Izraela. Zapewnia bezpieczeństwo na polu walki
"Rzadkie nagranie izraelskiej Pumy AEV używającej broni termobarycznej do usuwania min w Strefie Gazy" – czytamy na profilu OSINT Technical na platformie X, gdzie pojawił się unikalny film przedstawiający sprzęt IDF w akcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Działanie wspomnianych wozów Puma opiera się o wykorzystanie broni termobarycznej (próżniowej), która służy do detonowania min umieszczonych kilkadziesiąt metrów od wozu inżynieryjnego. Puma wystrzeliwuje pocisk, który na określonej wysokości otwiera się i uwalnia chmurę paliwa, która to następnie jest zapalana przez drugi ładunek.
W efekcie pojawia się fala ciśnienia (skutek eksplozji), a następnie podciśnienie powstające na skutek wypalenia powietrza przez chmurę ognia. Taka kombinacja sprawia, że na obszarze ostrzału Pumy detonowane są ukryte w ziemi miny. W dalszej kolejności wóz wjeżdża na ostrzelany teren i rozminowuje pozostałe ładunki, używając do tego ruchomych rolek.
Stanowiące izraelską modyfikację czołgów Szot, Pumy zostały wcielone do służby w 1991 r. Pojazd jest wykorzystywany do rozminowywania pól i innych prac inżynieryjnych, bowiem producent uznał, że wóz nie nadaje się do pełnienia funkcji transportera opancerzonego. Ten mierzący niemal 7,5 m sprzęt o masie 50 t rozpędza się do prędkości 45 km/h za sprawą jednostki napędowej General Dynamics generującej moc 900 KM.
Podstawowe uzbrojenie Pumy stanowią trzy karabiny maszynowe kal. 7,62 mm w połączeniu z moździerzem kal. 60 mm i dwoma wyrzutniami granatów dymnych IMI CL-3030. Jedynym użytkownikiem tego typu wozów na świecie są Siły Obronne Izraela.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski