Ależ skuteczność. Izraelska Puma krzyżuje plany Hamasu

Ależ skuteczność. Izraelska Puma krzyżuje plany Hamasu

Wystrzał pocisku z izraelskiej Pumy.
Wystrzał pocisku z izraelskiej Pumy.
Źródło zdjęć: © X
Norbert Garbarek
03.11.2023 15:09

Na nagraniach pochodzących ze Strefy Gazy, po stronie Sił Obronnych Izraela (IDF) najczęściej występują czołgi Merkawa. To jednak nie jedyne maszyny, które pozwalają prowadzić atak przeciwko Hamasowi. Jednym z pojazdów, który rzadko pojawia się na materiałach z Izraela jest pojazd inżynieryjny Puma. Wyjaśniamy, dlaczego to ważny dla IDF sprzęt.

Izraelskie Merkawy to jedne z najważniejszych ciężkich maszyn wykorzystywanych przez IDF. Prowadzą skuteczny ostrzał dzięki obecności armaty kal. 120 mm, ale też gwarantują rozbudowane i wytrzymałe opancerzenie. W cieniu Merkaw znajdują się jednak inne pojazdy, które odgrywają ważne role w starciu z Hamasem.

Jednym z tego typu wozów jest Puma, izraelski wóz inżynieryjny, który pojawił się na rzadkich nagraniach z okolic Strefy Gazy. To sprzęt odpowiedzialny za rozminowanie terenu – wykorzystując do tego ostrzał z moździerza oraz specjalne rolki antyminowe.

Puma z Izraela. Zapewnia bezpieczeństwo na polu walki

"Rzadkie nagranie izraelskiej Pumy AEV używającej broni termobarycznej do usuwania min w Strefie Gazy" – czytamy na profilu OSINT Technical na platformie X, gdzie pojawił się unikalny film przedstawiający sprzęt IDF w akcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Działanie wspomnianych wozów Puma opiera się o wykorzystanie broni termobarycznej (próżniowej), która służy do detonowania min umieszczonych kilkadziesiąt metrów od wozu inżynieryjnego. Puma wystrzeliwuje pocisk, który na określonej wysokości otwiera się i uwalnia chmurę paliwa, która to następnie jest zapalana przez drugi ładunek.

W efekcie pojawia się fala ciśnienia (skutek eksplozji), a następnie podciśnienie powstające na skutek wypalenia powietrza przez chmurę ognia. Taka kombinacja sprawia, że na obszarze ostrzału Pumy detonowane są ukryte w ziemi miny. W dalszej kolejności wóz wjeżdża na ostrzelany teren i rozminowuje pozostałe ładunki, używając do tego ruchomych rolek.

Stanowiące izraelską modyfikację czołgów Szot, Pumy zostały wcielone do służby w 1991 r. Pojazd jest wykorzystywany do rozminowywania pól i innych prac inżynieryjnych, bowiem producent uznał, że wóz nie nadaje się do pełnienia funkcji transportera opancerzonego. Ten mierzący niemal 7,5 m sprzęt o masie 50 t rozpędza się do prędkości 45 km/h za sprawą jednostki napędowej General Dynamics generującej moc 900 KM.

Podstawowe uzbrojenie Pumy stanowią trzy karabiny maszynowe kal. 7,62 mm w połączeniu z moździerzem kal. 60 mm i dwoma wyrzutniami granatów dymnych IMI CL-3030. Jedynym użytkownikiem tego typu wozów na świecie są Siły Obronne Izraela.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie