Aletta Jacobs - kim była bohaterka doodle od Google?

Aletta Jacobs - kim była bohaterka doodle od Google?
Źródło zdjęć: © google.com

09.02.2017 10:09, aktual.: 09.02.2017 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aletta Jacobs jest bohaterką najnowszej grafiki w wyszukiwarce Google. Kim była uwieczniona przez grafików Google tajemnicza kobieta?

Aletta Henriëtte Jacobs urodziła się 183 lata temu, 9 lutego 1854 r w holenderskiej wiosce Sappemeer. Była pierwszą kobietą w historii Holandii, która ukończyła wyższą uczelnię z tytułem naukowym – uniwersytet medyczny. Jednak to niejedyne osiągnięcie działaczki społecznej i zagorzałej feministki. Jacobs znana jest przede wszystkim z tego, że w Amsterdamie założyła pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzin.

Aletta Jacobs – pierwsza kobieta na holenderskim uniwersytecie

Zanim Aletta Jacobs trafiła na uniwersytet medyczny, uczęszczała do wiejskiej szkoły. Kolejnym etapem kobiecej edukacji w XIX-wiecznej Holandii była szkoła dla dziewcząt, w której uczono dobrych manier, zasad przyjmowania gości i wielu innych umiejętności, które powinna znać ówczesna kobieta. Dla młodej, ambitnej dziewczyny było to stanowczo za mało – edukację tam porzuciła już po dwóch tygodniach.

Dalszą ścieżkę naukową kontynuowała samodzielnie – wieczorami uczyła się języków obcych (opanowała łacinę, grekę, angielski, francuski oraz niemiecki), a w ciągu dnia pomagała matce w domu oraz odwiedzała chorych z ojcem-lekarzem. Właśnie dzięki niemu postanowiła, że również będzie leczyć ludzi. Aby dostać się na uniwersytet medyczny w Groningen musiała nie tylko zdać egzaminy, ale również otrzymać specjalne pozwalanie od premiera Holandii. Doktorat z nauk medycznych uzyskała 8 marca 1879 r. na Uniwersytecie Amsterdamskim.

Aletta Jacobs - nie tylko lekarz

Swoją pracę traktowała bardziej jak misję. Aletta Jacobs poświęcała dwa dni w tygodniu na bezpłatne przyjmowanie pacjentów. Podczas prowadzonych wtedy zajęć dla kobiet, uczyła je podstawowej opieki nad noworodkami, uświadamiała, jak ważna jest higiena osobista, czy jakie mogą być konsekwencje prostytucji.

Lekarka jako jedna z pierwszych zaczęła podawać swoim pacjentkom środek antykoncepcyjny. Później w Amsterdamie otworzyła pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń. Była również autorką wielokrotnie wznawianej książki o anatomii kobiet. W 1883 roku zaangażowała się również w ruch holenderskich sufrażystek, którego stała się liderką.