Alaska topnieje. Nowe zdjęcia ukazują skalę
Nowe zdjęcia satelitarne pokazują dramatyczne tempo topnienia lodu na Alasce. Arktyka topnieje cztery razy szybciej niż zakładano.
Na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać dramatyczne tempo globalnego ocieplenia na Alasce. Topniejący śnieg odsłonił rozległe obszary ziemi. Zdjęcia wykonane przez instrument MODIS na satelitach Terra i Aqua NASA pokazują Bristol Bay Borough na południu Alaski. Anchorage, położone na północnym wschodzie, w latach 1998-2025 miało średnią głębokość śniegu w styczniu wynoszącą 33 cm.
Temperatura czterokrotnie wyższa od normy
Sytuacja jest coraz bardziej niepokojąca. Niemal na całej Alasce, która słynie z mroźnych zim, nie ma śniegu, a z kosmosu widoczne są duże połacie ziemi. Jak napisało NASA Earth Observatory, od grudnia 2024 r. temperatury w całym stanie były o 3 do 6 stopni Celsjusza wyższe od normy. A to spowodowało topnienie istniejącego śniegu i lodu oraz opady deszczu zamiast śniegu.
Zmiany klimatyczne przyspieszają ocieplenie Arktyki, a temperatury rosną tam czterokrotnie szybciej niż w innych częściach świata. Średnia temperatura w Anchorage wyniosła w styczniu -1,5 stopnia Celsjusza, co jest o 7,2 stopnia powyżej średniej i cieplej niż w trzech tuzinach innych stanów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje portal Live Science, przyczyną tego są nietypowe warunki pogodowe na Północnym Pacyfiku, które wywołały morską falę ciepła w Ameryce Północnej tej zimy. Wzrost temperatury wzmocnił się na Alasce dzięki ciepłemu, wysokociśnieniowemu grzbietowi powietrza nad stanem.
Alaska pochłania więcej promieni słonecznych
Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodowców morskich, które działają jak tarcza odbijająca promienie słoneczne. Zjawisko to, znane jako efekt albedo, teraz działa odwrotnie, ponieważ topniejący lód morski odsłania ciemniejsze obszary, które pochłaniają więcej promieni słonecznych.