Alan Turing uhonorowany. Będzie na banknocie. Jego biografia jest tragiczna

Alan Turing uhonorowany. Będzie na banknocie. Jego biografia jest tragiczna

Alan Turing uhonorowany. Będzie na banknocie. Jego biografia jest tragiczna
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek
15.07.2019 15:53

Losy genialnego matematyka, Alana Turinga, były tragiczne. To dzięki niemu możemy korzystać z komputerów, jakie dziś znamy. Słynny test Turinga, który miał sprawdzać, czy nasz rozmówca jest maszyną czy człowiekiem, również nosi wstrząsające piętno. Teraz Brytyjczycy oddadzą matematykowi cześć.

Nie tak dawno Polska dyskutowała o nowym banknocie i tym, kto powinien się na nim znaleźć. Zasugerowano, aby w ten sposób uczcić Marię Konopnicką. W Wielkiej Brytanii również padł pomysł, by tak upamiętnić ważną dla kraju postać.

Alan Turing - kim był?

Padło na Alana Turinga - genialnego matematyka, a zarazem jednego z twórców informatyki. W 1931 roku w pracy "O liczbach obliczalnych" wprowadził pojęcie algorytmu i stworzył koncept pierwszego komputera. W wieku 26 lat został uznany za jednego z najwybitniejszych matematyków świata. W czasie II wojny światowej zajmował się kryptologią (opracował bombę kryptograficzną, czyli narzędzie służące do łamania szyfrów Enigmy), a po niej znów wrócił do tworzenia podstaw informatyki.

Opracował ponadto założenia dla testu Turinga. Jest to metoda sprawdzająca zdolność maszyny do rozumowania w sposób podobny do ludzkiego. W nim maszyna musi przekonać człowieka, że w istocie sama jest człowiekiem. Dzięki temu można uznać ją za inteligentną. Chociaż matematyk jest niewątpliwie zasłużoną dla Wielkiej Brytanii postacią, to Brytyjczycy mogą mieć wyrzuty sumienia, jak przed laty państwo potraktowało Turinga.

Alan Turing. Tragiczne, ale prawdziwe pochodzenie testu Turinga

Korzenie testu Turinga są tragiczne. Alan Turing był gejem, a bycie homoseksualistą w Wielkiej Brytanii w latach 50. było nielegalne. Jak pisał Yuval Noah Harari w książce "Homo Deus: A Brief History of Tomorrow":

Test Turinga jest po prostu odwzorowaniem przyziemnego testu, jaki każdy homoseksualny mężczyzna w Wielkiej Brytanii lat 50. musiał przechodzić: czy zdołasz przekonać innych, że jesteś heteroseksualny?
Yuval Noah Harari

W 1952 roku Turing został oskarżony o dokonywanie aktów homoseksualnych i poddany chemicznej kastracji. Dwa lata później popełnił samobójstwo. Dopiero po 61 latach wyrok został uchylony. Uczczenie genialnego matematyka w formie zamieszczenia jego podobizny na banknocie 50-funtowym jest więc jeszcze jedną formą zadośćuczynienia.

Banknot z podobizną Turinga wejdzie do obiegu w 2021 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)