Airbus zbuduje pierwszy "międzyplanetarny statek towarowy"
Airbus, firma zajmująca się transportem lotniczym i kosmicznymi technologiami, ma zamiar zbudować wielkiego satelitę, który dostarczy próbki marsjańskich skał z powrotem na Ziemię – donosi portal BBC.
03.08.2020 14:16
Mowa tu oczywiście o skałach, które zostaną pobrane przez łazik Perseverance, który w zeszły czwartek (30.07) rozpoczął podróż na Marsa, żeby "szukać tam śladów życia". Więcej o motywacjach stojących za tą misją, która jest nazywana najtrudniejszą od czasu lądowania człowieka na Księżycu, można przeczytać w wywiadzie dziennikarza WP Tech Bolesława Breczki z głównym naukowcem misji dr. Kennethem Farleyem.
BBC zaznacza, że budowa satelity będącego efektem współpracy amerykańsko-europejskiej, potrwa 10 lat i będzie kosztować miliardy funtów. Jednak naukowcy szacują, że dostarczenie tych materiałów na Ziemię to najlepsza droga do stwierdzenia, czy na Czerwonej Planecie kiedykolwiek istniało życie.
"Trudniejsza dwukrotnie do kwadratu"
Satelita będzie ważył 6,5 tony. Zadziała dzięki napędom chemicznym i elektrycznym. Kiedy maszyna dostanie się już w pobliże Marsa, to rozpocznie orbitowanie planety, a później wróci na Ziemię z próbkami skał. Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię skrzydła satelity złożone z paneli słonecznych będą miały rozpiętość aż 39 metrów.
– Satelitę, którego zbuduje Airbus, lubię nazywać "pierwszym międzyplanetarnym statkiem towarowym", ponieważ to odpowiada jego zadaniu – powiedział BBC dr David Parker z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Ekspert stwierdził też, że misja ta nie będzie "po prostu dwukrotnie trudniejsza niż inne misje marsjańskie – będzie trudniejsza dwukrotnie do kwadratu".