Airbus kończy drugie europejskie "oko". Satelita Sentinel-2B już prawie gotowy

Strona głównaAirbus kończy drugie europejskie "oko". Satelita Sentinel-2B już prawie gotowy
17.06.2016 15:22
Airbus kończy drugie europejskie "oko". Satelita Sentinel-2B już prawie gotowy
Źródło zdjęć: © Airbus

Satelita optyczny Sentinel-2B to drugie urządzenie tego typu zbudowane przez Airbus Defence and Space. Zapewnia „widzenie w kolorze” na potrzeby europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, wspólnego projektu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W nadchodzących miesiącach gotowy satelita przejdzie serię testów środowiskowych w ESTEC, centrum badawczo-technologicznym ESA znajdującym się w Noordwijk (Holandia), w celu ustalenia, czy jest gotowy do lotu.

Misja Sentinel-2, przygotowana i zrealizowana przez konsorcjum około 60 firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space, to konstelacja dwóch satelitów poruszających się po tej samej orbicie w odstępie 180 stopni, w celu zapewnienia optymalnego zasięgu i dostarczania danych. Wspólnie obrazują one wszystkie lądy ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne co pięć dni. Sentinel-2A został wystrzelony 23 czerwca 2015 r., a jego bliźniak, Sentinel-2B, znajdzie się na orbicie na początku 2017 roku. Satelity Sentinel-2 dostarczają obrazy optyczne o rozdzielczości 10. 20 i 60 metrów z polem widzenia o szerokości 290 km. Obrazy te są rejestrowane w 13 pasmach widmowych, od światła widzialnego do podczerwonego. Zadaniem satelitów jest monitorowanie gruntów, lasów i upraw. Mogą też być używane do obserwowania katastrof naturalnych, takich jak powodzie, pożary lasów, osunięcia ziemi i erozja brzegów, w celu wsparcia pomocy humanitarnej.

Satelity Sentinel-1 i -2 są wyposażone w laserowe terminale komunikacyjne Tesat-Spacecom. „Kosmiczna infostrada”. (SpaceDataHighway) powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między ESA a firm± Airbus Defence and Space.

słk

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)