Czekaliśmy ponad 50 lat. AI poprawiła słynne nagranie

Eksperci zdecydowali się wykorzystać sztuczną inteligencję, aby poprawić jakość słynnego nagrania z 1967 roku, które rzekomo przedstawia Wielką Stopę. Nagranie od lat budzące wiele kontrowersji i wątpliwości, zostało zarejestrowane w Bluff Creek w Kalifornii. Wielu ekspertów uważa je za mistyfikację. Poprawa jakości materiału rzuca nowe światło na to, co tak naprawdę przedstawia.

AI poprawiła jakość nagrania, które rzekomo pokazuje "Wielką Stopę"
AI poprawiła jakość nagrania, które rzekomo pokazuje "Wielką Stopę"
Źródło zdjęć: © Twitter | Rowan Cheung
oprac. KMO

Pierwsze nagranie filmowe, rzekomo przedstawiające Wielką Stopę, mityczne stworzenie, które według niepotwierdzonych relacji zamieszkuje w Górach Skalistych na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, pochodzi z 20 października 1967 r. Jego autorami są Roger Patterson i Robert Gimlin. Na nagraniu można zobaczyć szybko poruszającą się postać w lesie Six Rivers, która w pewnym momencie odwraca się w stronę kamery.

AI poprawiła jakość nagrania pokazującego "humanoidalną bestię"

Nagranie to często było przedstawiane jako ostateczny dowód na istnienie humanoidalnej bestii, znanej jako Wielka Stopa. Słaba jakość filmu nie pozwalała jednak na dostrzeżenie istotnych szczegółów, które mogłyby potwierdzić lub obalić tę teorię. Dlatego też eksperci zdecydowali się wykorzystać sztuczną inteligencję, aby poprawić jakość nagrania i ponownie je przeanalizować. Według serwisu IFL Science, dzięki AI udało się ustabilizować obraz, co pozwoliło dostrzec więcej istotnych szczegółów.

Wielka Stopa, zwana również "leśnym człowiekiem", jest stworzeniem, które według wielu relacji zamieszkuje lasy Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od ogromnych śladów, które ma zostawiać. Jednak większość tych relacji nigdy nie została potwierdzona. Często osoby twierdzące, że spotkały Wielką Stopę, natrafiały na kogoś w przebraniu niedźwiedzia lub goryla. Podobną tezę wysunięto w przypadku nagrania z 1967 r., chociaż Patterson i Gimlin twierdzili inaczej. Mężczyźni utrzymywali, że przez dłuższy czas podążali za Wielką Stopą, aż w końcu udało im się nagrać stworzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić stację dysków zewnętrznych WD MyBook Duo 44TB?

Analizy włosów i śladów, które miały należeć do Wielkiej Stopy, często wykazywały, że są to włosy zwierząt takich jak niedźwiedzie czy psy. Nagranie poprawione przez AI, udostępnione na Twitterze przez Rowana Cheunga, również podaje w wątpliwość istnienie Wielkiej Stopy. Stabilizacja obrazu oraz eliminacja rozmycia i drżenia sprawiły, że rzekoma Wielka Stopa na nagraniu zaczęła wyglądać jak mężczyzna w stroju goryla. Wielu komentujących post zwróciło uwagę, że takie kostiumy są dostępne na przykład w sklepach sprzedających przebrania na Halloween. Niektórzy zauważyli nawet sprzączki na stroju, co sugeruje, że faktycznie może to być kostium. Nie brakuje też jednak osób, które wciąż twierdzą, że na filmie poprawionym przez AI zarejestrowano legendarne stworzenie.

Sztuczna inteligencja pomaga naukowcom w rozwiązaniu wielu zagadek i przyczynia się do ważnych odkryć. Eksperci używają jej w wielu dziedzinach i nie tylko do poprawy jakości nagrań. Jako przykład można przywołać badania zespołu naukowców z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL), który stworzył specjalny algorytm sztucznej inteligencji. Pozwala on automatycznie rozszyfrować starożytne języki, nawet bez żadnej innej zaawansowanej wiedzy na temat ich powiązań z pozostałymi, istniejącymi językami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)