AI pomoże wykryć samobójców. Rozwiązanie testuje metro w Montrealu
W kanadyjskim Montrealu trwa obecnie pilotażowy program, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w celu identyfikacji potencjalnych samobójców na podstawie danych z monitoringu metra. Jest to część szerszej strategii mającej na celu zapobieganie samobójstwom w systemie transportu publicznego w Montrealu.
System AI, który jest w trakcie tworzenia, wykorzystuje około 2 tysiące kamer monitoringu zainstalowanych na stacjach metra. Nad jego opracowaniem pracują Société de transport de Montréal (STM – montrealska spółka transportu publicznego) oraz Centrum interwencji w przypadkach samobójstw (Center for Suicide Intervention – CRISE). Sztuczna inteligencja analizuje obraz z kamer w czasie rzeczywistym i identyfikuje osoby, które mogą znajdować się w stanie głębokiego stresu.
AI pomoże wykrywać samobójców
Profesor Brian Mishara, dyrektor CRISE i profesor psychologii na Uniwersytecie Quebeku w Montrealu (UQAM), który jest również światowej sławy specjalistą zajmującym się problemem samobójstw, wyjaśnił w publicznej telewizji CBC, jak działa ten system. "Mamy wskazówki, ale oczywiście człowiek nie jest w stanie monitorować setek ekranów przez cały dzień, by identyfikować takie zachowania" - powiedział Mishara. Dlatego właśnie wykorzystuje się AI, która nie korzysta z algorytmów do rozpoznawania twarzy, ale skupia się na charakterystycznych zachowaniach.
Profesor Wassim Bouachir z Uniwersytetu TÉLUQ, quebeckiego uniwersytetu specjalizującego się w kształceniu zdalnym, opisał dla dziennika "La Presse" niektóre z tych zachowań. "Osoby, które spędzają wiele czasu wpatrując się w głąb tunelu, osoby, które podchodzą do skraju peronu, lub często przekraczające żółtą linię, także takie osoby, które pozwalają odjechać wielu pociągom – to wszystko wskazówki, które mogą zapowiadać próbę samobójstwa" - mówił Bouachir.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czy warto kupić laptop LG gram Style 16?
Mishara prowadzi badania nad samobójstwami w metrze w Montrealu od wielu lat. W pracy z 1999 r. opublikowanej w Canadian Journal of Psychiatry przeanalizował raporty koronera z lat 1986 – 1996 dotyczące 129 samobójstw w montrealskim metrze. Zauważył, że większość osób, które popełniły samobójstwo, miała problemy ze zdrowiem psychicznym, a 81 proc. z nich zapowiadało swój zamiar.
W 2016 r. Mishara opublikował w czasopiśmie naukowym "Bio Med Central Public Health" analizę zachowań samobójców w metrze w Montrealu, zarejestrowanych przez kamery w latach 2010 – 2013. Była to pierwsza tego typu praca – podawał na swojej stronie UQAM. Mishara zauważył, że osoby, które pozostawiają swoje rzeczy na peronie i wielokrotnie przemierzają peron między skrajem a ścianą to właśnie potencjalni samobójcy. "Na podstawie tych dwóch zachowań, zarejestrowanych dzięki kamerom, można było zapobiec prawie jednej czwartej (24 proc.) samobójstw" - mówił Mishara cytowany w komunikacie UQAM.
Obecnie trwający pilotażowy program bierze pod uwagę więcej czynników. Docelowo algorytm dla AI ma być skonstruowany tak, że będzie mógł na przykład uprzedzać ochronę na stacji, aby zdążyła zainterweniować, lub wręcz alarmować prowadzącego skład metra, aby unieruchomił pociąg przed wjazdem na stację. Bouachir powiedział "La Presse", że po przeprowadzeniu testów dokładności system powinien być gotowy do wdrożenia w ciągu maksimum dwóch lat.