Putin udzielił wywiadu. Mówił o Elonie Musku i chipie w ludzkim mózgu

Putin udzielił wywiadu. Mówił o Elonie Musku i chipie w ludzkim mózgu

Prezydent Rosji Władimir Putin i dziennikarz Tucker Carlson
Prezydent Rosji Władimir Putin i dziennikarz Tucker Carlson
Źródło zdjęć: © PAP | GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Karolina Modzelewska
09.02.2024 15:08, aktualizacja: 09.02.2024 15:18

Prezydent Rosji, Władimir Putin udzielił wywiadu Tuckerowi Carlsonowi. W trakcie rozmowy mężczyźni poruszyli różne tematy, nie tylko te związane z wojną w Ukrainie. Carlson zapytał Putina także o rozwój technologii i Elona Muska, twórcę takich firm jak SpaceX, Tesla, czy Neuralink.

Podczas trwającego ponad dwie godziny wywiad, który został opublikowany na stronie amerykańskiego dziennikarza, Tucker Carlson zadał Władimirowi Putinowi wiele pytań. Wśród nich znalazło się również to o sztuczną inteligencję. Prezydent Rosji uznał, że odpowiedzi na takie pytania powinni udzielać znający się na tym eksperci, ale zwrócił uwagę, że ludzkość stoi w obliczu wielu zagrożeń.

Putin pochwalił Elona Muska

Carlson zapytał Putina także o nową technologię Neuralink, opracowaną przez Elona Muska. Prezydent Rosji przyznał, że słyszał o ostatnich osiągnięciach firmy, czyli o wszczepieniu do ludzkiego mózgu pierwszego chipa. Z tego powodu jego zdaniem warto osiągnąć z nim porozumienie, ponieważ "ten proces musi zostać sformalizowany i poddany pewnym zasadom". Rosyjski przywódca pochwalił też miliardera, mówiąc: "myślę, że jest mądrą osobą. Naprawdę wierzę, że tak jest".

Neuralink i implant w ludzkim mózgu

Z wywiadu wynika, że Władimir Putin jest na bieżąco z dokonaniami firmy Neuralink. Firma od kilku lat pracuje nad interfejsem mózg-komputer. Elon Musk jest zdania, że implanty pomogą w leczeniu licznych schorzeń i przyczynią się do rozwoju naszej inteligencji (zwłaszcza gdy sztuczna inteligencja zacznie przewyższać nasze możliwości). Do tej pory chipy były testowane na zwierzętach - szczurach, świniach oraz małpach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na początku 2021 r. Neuralink pokazał nawet nagranie, na którym widać małpę grającą w prostą grę wideo - Ponga, wykorzystując w tym celu swoje myśli oraz wszczepiony jej implant. Z kolei pod koniec 2022 r. Elon Musk zaprezentował światu materiał z małpą używającą implantu mózgowego do kontrolowania kursora i pisania na komputerze. W styczniu 2024 r. miliarder ostatecznie ogłosił, że chip wszczepiono do ludzkiego mózgu.

We wpisie na platformie X, której Elon Musk jest właścicielem, miliarder napisał, że pierwszy człowiek otrzymał implant od Neuralink 28 stycznia br. Zaznaczył też, że "wstępne wyniki wskazują na obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych". Według Muska Telepathy, bo tam ma się nazywać implant, umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal każdym urządzeniem. Pierwszymi użytkownikami chipa mają być osoby, które utraciły władzę w kończynach.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie