Agri-Cube - kompaktowe gospodarstwo rolne

Agri-Cube - kompaktowe gospodarstwo rolne
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

17.08.2012 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japończycy potrafią cenić przestrzeń, nic więc dziwnego, że z tego kraju pochodzi projekt wydajnej uprawy roślin zajmującej 5 x 2,5 metra. „Poletko” Agri-Cube zostało zaprojektowane przez Daiwa House, największą w Kraju Kwitnącej Wiśni firmę zajmującą się budowaniem domów.

Agri-Cube mają pełnić rolę gospodarstw zlokalizowanych tam, gdzie są konsumenci żywności: koło osiedli mieszkaniowych, biur, szkół, itd. Rozwiązanie ograniczałoby koszty transportu żywności, czyniłoby wiele społeczności samowystarczalnymi oraz dawałoby dostęp do bardzo świeżych warzyw i owoców.

Uprawa zajmująca mniej miejsca niż przeciętny kontener z blachy zmieści się na parkingu lub zapleczu najmniejszej instytucji. O parkingu mowa nieprzypadkowo, ponieważ szeroka, betonowa baza jest niezbędna. Potem już tylko przewiezienie Agri-Cube wymaga ciężkiego sprzętu, a następnie wystarczy źródło zasilania oraz dostawy pożywki. Odtąd świeżą sałatę zawsze będziemy mieć pod ręką.

„Ogródek” wykorzystujący zasady uprawy hydroponicznej jest w znacznej mierze zautomatyzowany. W Agri-Cube znajduje się system wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, a w droższych wersjach i panele słoneczne.

Pierwsi klienci to producenci żywności, ale przedstawiciele Daiwa deklarują, że spodziewają się też zainteresowania wspólnot mieszkaniowych.

Teraz minus: ”farma” z podstawowym wyposażeniem kosztuje równowartość 70 tysięcy dolarów, zaś jej roczne utrzymanie ok. 4,5 tysiąca dolarów. W zamian otrzymamy około 1. tysięcy główek salaty lub pęczków rzodkiewek, co nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Na razie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)