Afryka wolna od groźnego wirusa. Wygrana walka po wieloletnich zmaganiach

Afryka wolna od groźnego wirusa. Wygrana walka po wieloletnich zmaganiach26.08.2020 13:43
Afryka wolna od groźnego wirusa. Wygrana walka po wieloletnich zmaganiach
Źródło zdjęć: © Pixabay

Afryka jest wolna od groźnego wirusa polio, który w skrajnych przypadkach prowadzi do porażenia mięśni i trwałego kalectwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami groźna ostra choroba zakaźna została pokonana dzięki promowaniu szczepień i działaniom profilaktycznym.

Jak podaje Reuters, niezależny organ nazwany Afrykańską Regionalną Komisją Certyfikacyjną (ARCC) ds. zwalczania polio 25 sierpnia 2020 roku, podczas wideokonferencji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), ogłosił wygraną walkę z polio.

Wygrana walka z polio

Spośród 47 krajów w Afryce, jako ostatnia wirusa wyeliminowała Nigeria. Właśnie mijają cztery lata od ostatniego, zarejestrowanego przypadku zachorowania na polio w tym kraju.

Choroba polio jest wywoływana przez trzy różne szczepy wirusa, które czasami atakują komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i powodują częściowy lub całkowity paraliż. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wirusem można się zarazić poprzez kontakt z kałem zakażonej osoby lub przez skażoną żywność, wodę i przedmioty.

Nie ma jednej, określonej metody leczenia polio. Jak jednak przekonuje CDC wykonanie cyklu szczepień przeciwko wirusowi pomaga zapobiec infekcji w ponad 99 proc. przypadków.

Afryka wolna od groźnego wirusa

Walka z polio w Nigerii polegała m.in. na szczepieniu dzieci, a także prowadzeniu kampanii informacyjnych. Specjalnie powołana koalicja, składająca się z przedstawicieli władz rządowych i lokalnych ulepszyła również system nadzoru w celu monitorowania epidemii polio i współpracowała z osobami, które przeżyły chorobę, aby poszerzać o niej wiedzę.

Nie jest to koniec walki z wirusem polio w Afryce. Wielu ekspertów zaznacza, że doustne szczepionki, zawierają osłabioną wersje wirusa, który z czasem może mutować do tzw. dzikiej postaci groźnej dla niezaszczepionych osób. Dlatego władze muszą "zachować czujność i utrzymać wskaźniki szczepień, aby zapobiec odrodzeniu się dzikiego wirusa polio i zająć się ciągłym zagrożeniem wywołanym przez szczepionkę polio”, jak zaznaczył dr Matshidiso Moeti, regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)