Afryka wolna od groźnego wirusa. Wygrana walka po wieloletnich zmaganiach

Afryka jest wolna od groźnego wirusa polio, który w skrajnych przypadkach prowadzi do porażenia mięśni i trwałego kalectwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami groźna ostra choroba zakaźna została pokonana dzięki promowaniu szczepień i działaniom profilaktycznym.

Afryka wolna od groźnego wirusa. Wygrana walka po wieloletnich zmaganiach
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Jak podaje Reuters, niezależny organ nazwany Afrykańską Regionalną Komisją Certyfikacyjną (ARCC) ds. zwalczania polio 25 sierpnia 2020 roku, podczas wideokonferencji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), ogłosił wygraną walkę z polio.

Wygrana walka z polio

Spośród 47 krajów w Afryce, jako ostatnia wirusa wyeliminowała Nigeria. Właśnie mijają cztery lata od ostatniego, zarejestrowanego przypadku zachorowania na polio w tym kraju.

Choroba polio jest wywoływana przez trzy różne szczepy wirusa, które czasami atakują komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i powodują częściowy lub całkowity paraliż. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wirusem można się zarazić poprzez kontakt z kałem zakażonej osoby lub przez skażoną żywność, wodę i przedmioty.

Nie ma jednej, określonej metody leczenia polio. Jak jednak przekonuje CDC wykonanie cyklu szczepień przeciwko wirusowi pomaga zapobiec infekcji w ponad 99 proc. przypadków.

Afryka wolna od groźnego wirusa

Walka z polio w Nigerii polegała m.in. na szczepieniu dzieci, a także prowadzeniu kampanii informacyjnych. Specjalnie powołana koalicja, składająca się z przedstawicieli władz rządowych i lokalnych ulepszyła również system nadzoru w celu monitorowania epidemii polio i współpracowała z osobami, które przeżyły chorobę, aby poszerzać o niej wiedzę.

Nie jest to koniec walki z wirusem polio w Afryce. Wielu ekspertów zaznacza, że doustne szczepionki, zawierają osłabioną wersje wirusa, który z czasem może mutować do tzw. dzikiej postaci groźnej dla niezaszczepionych osób. Dlatego władze muszą "zachować czujność i utrzymać wskaźniki szczepień, aby zapobiec odrodzeniu się dzikiego wirusa polio i zająć się ciągłym zagrożeniem wywołanym przez szczepionkę polio”, jak zaznaczył dr Matshidiso Moeti, regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

wiadomościpoliowho
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)