Trwa ładowanie...
d1al0ne

Nietypowa szczepionka na koronawirusa. Naukowcy sugerują użycie innych wirusów

Naukowcy uważają, że doustna szczepionka przeciwko polio może być skuteczna w walce z koronawirusem. Użycie innych "żywych" wirusów w osłabionej formie ma chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy chcą zbadać skuteczność szczepionki na polio w zwalczaniu koronawirusa.
Naukowcy chcą zbadać skuteczność szczepionki na polio w zwalczaniu koronawirusa. (Flickr)
d1al0ne

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Science" niewielki międzynarodowy zespół badaczy sugeruje przetestowanie doustnej szczepionki przeciwko polio, aby sprawdzić, czy może ona chronić ludzi przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka na koronawirusa

W swoim artykule Konstantin Chumakov, Christine Benn, Peter Aaby, Shyamasundaran Kottili i Robert Gallo przekonują, że szczepionka może zapewnić ochronę przed innymi infekcjami wirusowymi. Wskazują również, że wieloletnie badania nad lekiem świadczą o bezpieczeństwie jego stosowania.

d1al0ne

Szczepionki przeciwko polio są używane od lat 50. XX wieku. Występują w dwóch odmianach: inaktywowanej (podawane przez wstrzyknięcie) i osłabionej (podawane doustnie). Połączenie tych dwóch rodzajów szczepionek umożliwiło prawie całkowitą eliminację polio.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy.

Dotychczasowe badania pozwoliły stwierdzić, że podanie leku zapewnia pewien stopień odporności na inne rodzaje infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

d1al0ne

Tylko testy mogą potwierdzić skuteczność leku na koronawirusa

W swojej pracy naukowcy przekonują, że konieczne jest przetestowanie, czy doustna (osłabiona) szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu zakażeniom COVID-19. Zastosowanie tego rodzaju szczepionki pozwala na aktywację pierwotnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, która często wystarczy, aby zwalczyć koronawirusa.

Zdaniem ekspertów podanie osłabione szczepionki na polio jest związane z niewielkim ryzykiem. Uważają oni, że potencjalne konsekwencje są znacznie mniejsze niż korzyści, które można osiągnąć, jeśli okaże się, że szczepionka jest skuteczna.

d1al0ne

Podziel się opinią

Share
d1al0ne
d1al0ne
Więcej tematów